Szkoła Beesfund: Projektodawca jest najważniejszy!

share on:

Crowdfunding niesie wiele korzyści, wśród nich możliwość pozyskania finansowania dowolnego niemal projektu. Jednakże to nie od samego pomysłu, a od jego autora zależy, czy sukces zostanie osiągnięty.

szkola beesfund 3

Zebranie środków umożliwiających realizację własnych marzeń i planów jest bardzo miłym uczuciem. Nie jest jednak żadnym zaskoczeniem, że nie wszystkie projekty kończą się sukcesem. Choć życzymy tego naszym Projektodawcom i sobie, to mamy świadomość, że nie zawsze uda się przekonać społeczność do wsparcia projektu, a powodów ku temu może być mnóstwo. Niestety, to nie sam projekt jest podstawą przyszłego sukcesu! Co zatem jest?

Jak dowodzą doświadczenia, które zebraliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, można wskazać tylko jedno działanie gwarantujące odniesienie sukcesu. Choć ważne, nie są to jedynie ciekawe i dobrze wycenione nagrody, ładny filmik promocyjny i oprawa graficzna, cel projektu czy pozyskani partnerzy. Wszystkie wymienione elementy mają ogromne znaczenie, ale same nie doprowadzą do osiągnięcia sukcesu! Absolutnie kluczowe jest pełne zaangażowanie twórcy projektu w jego promocję, rozprzestrzenienie informacji, zachęcanie do wsparcia i udostępniania linku do projektu wśród znajomych znajomych. Wiele osób powtarza, że crowdfunding to pomysły, a nie pieniądze. Tak naprawdę to jednak nie pomysł, a jego autor jest najważniejszy! Choć inicjatorzy przedsięwzięć mają świadomość tego, że to od nich zależy odniesienie sukcesu, to nie zawsze za tą wiedzą idą realne działania. Wśród projektów, które zakończyły się sukcesem na beesfund.com już możemy wskazać takie, które choć trudne, zakończyły się sukcesem dzięki mrówczej pracy projektodawców!

Otwarte rynki: Indonezja

Kamil Sabatowski zebrał środki na sfinansowanie sprzętu niezbędnego do nagrania odcinka filmu edukacyjnego, w którym przepytuje eksperta z warunków prowadzenia biznesu i realiów gospodarczych w Indonezji. Zaangażowanie w projekt, duża aktywność w mediach społecznościowych (w tym organizacja konkursów) i zainteresowanie mediów tradycyjnych doprowadziły do tego, że o projekcie dowiedziało się wiele osób. Choć nie wszystkich zainteresowała tematyka, to wsparli przedsięwzięcie Kamila. Co ważne, rezultatem „Otwartych rynków…” było udostępnienie filmu za darmo, a mimo to znaleźli się ludzie popierający ten pomysł!

Praska Biblioteka Sąsiedzka

Przemiłe Panie z Fundacji Zmiana zaprezentowały projekt bardzo lokalny, bo dostępny głównie dla mieszkańców warszawskiej Pragi. W dodatku celem finansowym był zakup kanap do niewiele wcześniej otwartej Biblioteki Sąsiedzkiej. Jednakże determinacja i zaangażowanie w informowanie okolicznych mieszkańców, właścicieli pobliskich punktów gastronomicznych i mediów sprawiła, że cel udało się osiągnąć przy dużym entuzjazmie społeczności.

Dokument „Miła, padnij”

Maja Baczyńska wystartowała z trudnym projektem, mając świadomość, że jego efekt nie porwie mas. Poinformowała jednak mnóstwo osób i instytucji o tej inicjatywie – ważnej dla autorki i wielu osób, które jej kibicują. Osiągnęła cel 3 tygodnie przed końcem czasu, a po wywiadzie udzielonym na crowdfunding.pl cały czas kolejni wspierający dołączają do projektu!

Opisane przykłady stanowią jedynie część tych, które zakończyły się sukcesem na beesfund.com. Dobrze obrazują jednak konieczność pełnego zaangażowania autora projektu w jego realizację. To ważne nie tylko dlatego, że więcej osób dowie się o projekcie, a tym którzy odkładają decyzję o wsparciu trzeba przypomnieć. Jest to dowód zaangażowania, który widzi i docenia społeczność, zwłaszcza te osoby, które nie znają twórcy. Pamiętajmy, że mimo wielu podejmowanych działań (filmiki, opisy, spotkania) Internet stanowi swego rodzaju barierę utrudniającą komunikację. Ważną częścią jej obalania jest właśnie pokazanie determinacji w osiągnięciu celu. Wtedy niemożliwe staje się możliwe, wydające się trudnymi projekty są realizowane, a marzenia ich inicjatorów zamieniają się w przyjemną rzeczywistość.

Weź sprawy w swoje ręce, zgłoś projekt na beesfund.com i realizuj swoje plany. My pomagamy realizować dobre pomysły, ale sukces będzie Twój!

 Cykl “Szkoła Beesfund” jest efektem współpracy pierwszej polskiej platformy udziałowego finansowania społecznościowego beesfund.com i portalu crowdfunding.pl – partnera merytorycznego.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply