SellABand.com – pradziadek crowdfundingu

share on:

SellABand to społecznościowa wytwórnia muzyczna, która umożliwia muzykom gromadzenie funduszy na nagranie, wydanie i dystrybucję płyt, dzięki mikropłatnościom od społeczności fanów. Powstała w 2006 roku i jest nazywana pradziadkiem crowdfundingu („crowdfunding granddaddy”). W swojej 5-letniej historii siedziby miała w Niemczech, potem Holandii, a po ogłoszeniu upadłości i odkupieniu przez niemieckiego inwestora w 2010 ma obecnie siedzibę w Monachium w Niemczech.

Główna funkcjonalność SellABand to umożliwienie artystom promocji swojej twórczości i pomoc w gromadzeniu funduszy na wydanie płyty CD. Dodatkowym elementem modelu biznesowego portalu jest organizacja koncertów i pomoc w dystrybucji płyt artystów. W zamian za wsparcie finansowe fani otrzymują możliwość ściągnięcia albumu, wydanie CD, a czasem możliwość udziału w nagraniu, teledysku lub spotkanie z artystami, w zależności od wysokości wpłyty. Minimalna płatność to jedynie 10 dolarów, a cel finansowy wynosi najczęściej 50 000 USD. SellABand daje fanom możliwość udziału w procesie tworzenia płyty i dostęp do unikalnych bonusów, a nierzadko także udział w przychodach ze sprzedaży płyty. Korzyści dla obu stron są tak duże, że wydanie płyty w ten sposób sfinansował legendarny zespół hiphopowy Public Enemy.

Podobna społecznościowa wytwórnia muzyczna funkcjonuje także w Polsce. Portal MegaTotal.pl, o którego sukcesie pisałem niedawno oferuje podobne funkcjonalności, dostęp do muzyki i uczestnictwo w tworzeniu, wydawaniu i dystrubuowaniu muzyki każdemu fanowi. Sukcesy artystów z tych wytwórni dowiodły, że do odniesienia sukcesu na rynku muzycznym nie jest niezbędny manager, ani wielka wytwórnia, ale dobra muzyka, którą popiera wirtualna społeczność fanów artysty. Sukcesy 70 artystów z MegaTotal pokazują, że może to być atrakcyjne źródło komunikacji z fanami i dobra droga do wydania płyty i szybszego rozwoju kariery, wspieranego i napędzanego przez dużą społeczność. Więcej o SellABand można poczytać na pga.blox.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

2 komentarze

Leave a Reply