Polacy chcą crowdfundingu

share on:

Moja koleżanka zbiera ludzi do zrzutki na nagrodę z kickstartera – koncert Amandy Palmer, narzeczony kolejnej ma swój duży projekt filmowy, piszą do mnie Polacy zbierający na kickstarterze i indieGOGO – ewidentnie potrzebujemy crowdfundingu w Polsce!

Bez dwóch zdań finansowanie społecznościowe zyskuje na popularności. Inicjatorzy wielu oddolnych inicjatyw, nierzadko bardzo poważnych, widzą w nim szansę na finansowanie rozwoju. Crowdfundingowe ziarno kiełkuje w blasku sukcesów kickstartera, który stał się inspiracją do kolejnych wpisów na czołowych polskich blogach technologicznych. Tylko w tym tygodniu dostałem kilka informacji o polskim-zagranicznym crowdfundingu. Przykłady?

 

W wydarzeniu na facebook’u mojej koleżanki można dołączyć do wspólnej zrzutki na jedną z najdroższych nagród w zbiórce na muzyczny projekt Amandy Palmer:

Cześć,
akcja jest dość szalona i pewnie musimy być szybcy.

Pod linkiem jest kickstarter [ciekawy neologizm – przyp. red.] Amandy Palmer, na którym zbiera na promocję nowej płyty:
http://www.kickstarter.com/projects/amandapalmer/amanda-palmer-the-new-record-art-book-and-tour
Za skromną sumę 5 000 $ Amanda przyleci i zrobi party w domu.
(…) Najmniejszy, domowy koncert. Przy obecnym kursie to jest ok. 16 500 zł.
Ponieważ zostało niewiele House Party na kickstarterze, należy się pospieszyć, by zrobić jedyny w Polsce taki event!
(…)
THIS IS THE FUTURE OF MUSIC! 🙂

 

Koleżanka druga podrzuciła informację, że bliska jej osoba zbiera na produkcje filmu, dużą produkcję. http://www.kickstarter.com/projects/80551039/ricinus-communis-or-the-devils-fig-tree

Zbiera 480 000 dolarów i jak na razie postępy są niewielkie, ale zostały 2 tygodnie – nie takie rzeczy działy się na KS .

 

Polskie Towarzystwo Crowdfundingu na facebooku dodało linka do zbiórki zespołu Pustki, organizowanej we własnym zakresie. Przedsprzedaż zestawu fana, zawierającego jeszcze nie nagraną płytę może się sprawdzić po raz kolejny. (Choć czytając regulamin całej akcji, nie jestem pewien, czy artyści są przygotowani od strony prawnej, poza unikaniem GIODO – znowu, nie o tym wpis).

Sam też namawiam do wspierania projektu filmu dokumentalnego Capital C, z którego autorem przeprowadziłem krótki wywiad. Mamy cichą umowę, że jak Polacy ładnie wesprą film, to znajdzie się dla nas miejsce w jego scenariuszu.

To wszystko się dzieje – jedni rozumieją temat lepiej, inni gorzej (vide redakcja Forbesa), ale ewidentnie Polacy domagają się crowdfundingu. Jak pokazuje pierwszy i ostatni opisany przykład, nie tylko szukają kapitału, ale też chcą wspierać innych – bez udziałów, z dużym ryzykiem, nadzieją, ale i wizją współuczestnictwa w ciekawym wydarzeniu. Crowdfunding jest genialny.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply