2. urodziny crowdfunding.pl – tort nie dziś

share on:

Dwa lata temu, kiedy rozpoczynałem historię pod tytułem „prowadzenie bloga o crowdfundingu”, w Polsce była garstka ludzi rozumiejących o co w ogóle mi chodzi. Obecnie tworzy się branża finansowania społecznościowego i wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na progu dynamicznego jej wzrostu.

Co się w Polsce zmieniło przez ten czas? Przede wszystkim dzięki przykładowi „z góry”, z USA, wielu ambitnych przedsiębiorców planuje klonować kickstartera i sprawdzić nasz rynek pod tym kątem. Garstka z nich się na to odważyła, ale prowadzone są różne prace, których efekty będą widoczne jeszcze przed końcem tego roku. Zainteresowanie tematem finansowania społecznościowego wykazali także dziennikarze wielu poważnych redakcji i studenci, którzy piszą i bronią prace. Co ciekawe nie są to jedynie studenci uczelni ekonomicznych, ale także np. filmowych, czy humanistycznych. Crowdfunding to przecież rewolucyjny mechanizm, który może uratować wiele upadających branż, które nie nadążają nad zmianami technologicznymi i mentalnymi.

Dużo dobrego dla finansowania społecznościowego w Polsce znaczyło założenie w marcu Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu, które jest poważną stroną rozmów z politykami i organizacją integrującą osoby zainteresowane rozwojem tego mechanizmu. Są spore szanse na to, że nasz kraj będzie jednym z pierwszych, który po USA będzie miał oddzielne regulacje w tym zakresie.

Spore zmiany zaszły też na blogu i mowa nie tylko o 4 zmianach layoutu. Wzrost popularności crowdfundingu, kolejni reklamodawcy i przede wszystkim stale rosnące zainteresowanie sprawiły, że crowdfunding.pl nie jest już prywatnym blogiem o „wszystkim”, tylko zmierza ku portalowi z prawdziwym wydawcą i redakcją.  Szykujemy bardzo wiele nowych elementów i już niebawem będziecie mogli z nich korzystać! Wszystkim osobom za okazane wsparcie, serdecznie dziękuję, w szczególności pierwszym regularnym autorom, którzy choć się jeszcze nie ujawnili, już piszą i wnoszą wiele pomysłów oraz przemyśleń.

Te drugie urodziny mogę obchodzić w sposób szczególny, ponieważ wiedzę teoretyczną i własne obserwację od paru dni weryfikuję w praktyce. Na nowopowstałym portalu beesfund.com prowadzę własny, ambitny projekt wydania książki nt. finansowania społecznościowego. Choć crowdfunding jest bardzo internetowy, podobnie jak wiele osób preferuję papier i lubię mieć określone pozycje książkowe pod ręką. Dodatkowo, pisanie książki wymaga dużo większej koncentracji i ważenia każdego słowa, ale daje też ogromną motywację i satysfakcję. Oczywiście może okazać się, że osób które chcą projekt wesprzeć jest za mało, ale pokładam nadzieję w Was Czytelnikach, znajomych i osobach, które zawsze wspierały rozwój finansowania społecznościowego w Polsce.

Dwa latka dziecka jakim jest crowdfunding.pl nie byłyby możliwe, gdyby nie jego Czytelnicy. W związku z tym zachęcam do dalszego komentowania, krytyki i współpracy!

Na tort zaproszę wszystkich, którzy wesprą projekt książki, czy to finansowo, czy też udostępniając, informując i komentując!

Z crowdfundingowym pozdrowieniem, sobie i Wam: Sto Lat!

Karol Król

redaktor naczelny crowdfunding.pl

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply