Polskie gry niezależne na wspieram.to

share on:

Moda na realizowanie gier przez społeczność graczy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na Zachodnich platformach crowdfundingowych takich jak Kickstarter czy IndieGogo.

Zebrane środki przez graczy stanowią największy procent całości, a niektórym produkcjom udało się zebrać ponad 12 mln zł. Z popularności game crowdfundingu próbowało skorzystać także kilka rodzimych developerów – część z nich zakończyła się sukcesem m.in. World of Magic, który ostatnio zebrał 150% zebranej sumy tj ponad 225 tyś zł.

Od jakiegoś czasu Polscy developerzy gier niezależnych nieśmiało zaczynają szukać wsparcia na wspieram.to. Rzeczą oczywistą jest to, że żaden obecnie polski serwis crowdfundingowy nie może konkurować z Kickstarterm czy Indiegogo, lecz jest to nie wątpliwie atrakcyjna droga dla rodzimych firm na pozyskanie dodatkowych funduszy, promocji czy interakcji z graczami.

Na wspieram.to obecnie znajdują się dwie gry: The Few studia Black Moon Design oraz Defenders of Vermillion autorstwa Code Forge.

The Few

the few

The Few to strategia czasu rzeczywistego dostępna na PC, która pozwoli nam objęcie dowodzenia nad jednostkami lotniczymi Aliantów (w tym także polskiego dywizjonu 303) i obronę Anglii przez atakami niemieckiego Luftwaffe.

Początkowo twórcy The Few zamierzali wydać grę tylko w angielskiej wersji językowej, lecz po rozmowach ze wspieram.to postanowili założyć projekt, którego celem będzie pełna polonizacja gry. Pierwszy cel finansowy – 3300 zł zapewni polonizacją kinową, drugi 6000 zł zapewnić miał podłożenie głosu przez polskiego lektora do wszystkich kwestii wymawianych przez pilotów (dzięki dużej popularności projektu, do ekipy wspieram.to zgłosił się profesjonalny lektor Adrian Perdjon z Mocap.pl, który wsparł projekt poprzez użyczenie swojego głosu, dzięki czemu spodziewać się możemy pełnej polonizacji).

the few bitwa

The Few jest pierwszym projektem game w Polsce realizowanym przez graczy, a o  projekcie pisali m.in. 1ndieworld, hcgamer, gry-online.pl, cd-action, onet, interia. Do końca zbiórki pozostało parę dni – grę można już mieć w cenie 20 zł, a przy wsparciu 120 zł otrzymujemy unikalną edycję kolekcjonerską, dzięki której będziemy mogli m.in. nazwać jednego z pilotów własnym imieniem i nazwiskiem, a także udzielić mu swojego głosu.

theFew_Spitfire_info-kopia

Premiera gry przewidziana jest na drugą połowę czerwca tego roku.

Defenders of Vermillion

defenders

Defenders of Vermillion to mobilna gra typu castle defence przeznaczona na IOS oraz Android.  Produkcja ta pozwoli nam wcielić się w jednego z czterech bohaterów i stawienie czoła nacierającym hordom przeciwników.  Grę wyróżniać ma unikalny system gestów przy pomocy którego będziemy rzucać potężne czary.

Cel zbiórki na wspieram.to obejmuje kwotę 2 800 zł, które pozwoli twórcom dostosowanie gry do rozdzielczości ekranów retina, które od 1 maja są wymagane przez Apple, a nie były brane pod uwagę przez autorów.

defenders szkice

Warto przypomnieć, że Defenders of Vermillion (podobnie jak The Few) zostało nominowany do gry Indie roku na Festiwalu gier Pixel Heaven, który odbędzie się w czerwcu tego roku. Do końca zbiórki pozostał ponad miesiąc. Wspierać można już od 1 zł, próg 15 zł gwarantuje nam grę, a najwyższy próg 150 zł oprócz unikalnych gadżetów oferuje nam zaproszenie do Legnicy, gdzie przy piwie będzie można porozmawiać z ekipą Code Forge u trudnym życie producentów gier Indie w Polsce.

defenders level

Premiera gry przewidziana jest na wrzesień tego roku

Według wspieram.to, gry w Polsce podobnie jak w Stanach Zjednoczonych mogą być jedną z najpopularniejszych kategorii na ich platformie. Mocno wierzą także na to, że dzięki ogromnemu zaangażowanie w znacznym stopniu przyczynią się do rozwoju i promocji rynku gier indie w Polsce

Wpis sponsorowany

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply