Corton.pl – projektowanie społecznościowe

share on:

 

Przed paroma tygodniami wystartował polski portal crowdsourcingu dla grafików i webdeveloperów corton.pl. Właściciele strony swój model biznesowy określają jako „projektowanie społecznościowe”, co trafnie oddaje jego charakter (i jest po polsku!).

Corton.pl umożliwia założenie „konkursu” na elementy graficzne, a specjalistom zgłaszanie swoich szkiców i propozycji. Po upływie określonego czasu wybrany zostaje najlepszy projekt, a jego wykonawca za wykonanie i przekazanie praw autorskich otrzymuje określone wcześniej wynagrodzenie.

Przez 2 tygodnie działalności corton.pl odnotował kilka tysięcy odwiedzin i kilkaset zgłoszeń do konkursów. Najciekawszy obecnie konkurs to stworzenie CI (identyfikacji wizualne) dla Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zwycięzca otrzyma równowartość 700 euro. Wydaje się, że jest to stawka poniżej profesjonalnych usług, ale korzystanie z portalu tego typu umożliwia współprace zdalną, nie wymaga ponoszenia kosztów spotkań z klientem itp.

Choć społeczność może oceniać projekty wykorzystując wtyczki społecznościowe i zdaje się wewnętrzny system oceny serduszkami (nie umiałem zagłosować), to brakuje narzędzi angażujących i wspierających interakcje między społecznością składającą się nie tylko z freelancerów, ale też użytkowników. To oni powinni w imieniu pomysłodawcy konkursu określać, które rozwiązanie trafia do ich gustu.

Portal jest estetyczny, choć trochę ascetyczny, ale to pozwala na dobrą prezentację treści, a to one są najważniejsze. Powtórzę jednak, że za mały nacisk został położony na wydobycie „mądrości tłumu” i bycia portalem crowdsourcingowym, a nie freelancerskim. Niemniej jednak kibicuję.

Polecam wywiad z właścicielami, który ukazał się dzisiaj na mamstartup.pl.

Corton.pl nie jest innowacyjnym rozwiązaniem, ale pierwszym znanym mi polskojęzycznym. Podobne portale anglojęzyczne to 99designs.com, designcrowd.com, czy logotournament.com.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

2 komentarze

Leave a Reply