Crowdfunding wypożyczalni rowerów

share on:

Media obiegła niedawno wiadomość, że w Warszawie od 1. sierpnia funkcjonuje już sieć samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich – Veturilo. Możliwość przejażdżki i zostawienie dwukołowca w innej stacji za drobną opłatą nie jest niczym nowym. Taką usługą może pochwalić się też min. Poznań. Bardzo podobny projekt znaleźliśmy na amerykańskim portalu finansowania społecznościowego.

Kansas City B-cycle to samoobsługowa wypożyczalnia rowerów. Obecnie oferuje mieszkańcom Kansas i turystom 90 rowerów i 12 stacji, w których można rower pożyczyć i oddać w innej. Projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem, zarówno użytkowników, jak i reklamodawców, ale jego twórcy chcą go rozwinąć na dużo większą skalę. Swoją kampanię prowadzą na nowym portalu społecznościowego finansowania inicjatyw obywatelskich i społecznych – neighbor.ly.

 

 

Podobnie jak w przypadku finansowania budowy kładki rowerowej przez mieszkańców Rotterdamu, na neighbour.ly dostępne są projekty infrastrukturalne, których głównymi odbiorcami mają być lokalne społeczności – sąsiedzi, czy mieszkańcy. Mimo, iż wypożyczalnia rowerów jest przedsięwzięciem komercyjnym, wpisuje się w coraz częściej obserwowany cel oddolnych prób finansowania projektów zaspokajających potrzeby mieszkańców z pominięciem urzędników.

 

 

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply