Finanse w sieci nowych technologii

share on:

Informatyczne rozwiązania to już standard w biznesie. Nowym trendom ulegają podmioty działające w niemal każdym sektorze gospodarki, upatrując w nich sposób na zdobycie klienta. Po innowacje chętnie sięgają także instytucje finansowe. W jakim kierunku zmierzają?

Roboty oprowadzające klientów po pomieszczeniach i cyfrowe awatary świadczące spersonalizowane usługi – to nie scena z filmu scienice fiction, ale nowo otwarty oddział jednego z brazylijskich banków. Wdrożone tam rozwiązania przyszłości rzeczywiście robią wrażenie. Logowanie do systemu odbywa się poprzez biometryczny interfejs. Klient za pomocą gestu steruje informacjami na profilu, a spotkania indywidualne odbywają się w oszklonym pokoju, który po rozpoczęciu rozmowy z avatarem automatycznie odgradza przestrzeń zmieniając kolor. Jak dotąd żadna inna instytucja finansowa nie wprowadziła tak dużych zmian w obsłudze klientów.

Szybko, łatwo i wygodnie

Nowe technologie coraz śmielej wykorzystywane są także przez odbiorców usług finansowych. Chętnie korzystają oni z aplikacji przeznaczonych do zarządzania środkami pieniężnymi. Umożliwiają one planowanie wydatków, wygodne analizowanie podsumowań finansowych w formie wykresów i sprawozdań, a nawet dodawanie komentarzy.

Coraz większą popularność zdobywa także alternatywne pozyskiwanie środków. Nowości pojawiają się również w kwestii oferowanych usług. Kilka lat temu pojawiło się alternatywne rozwiązanie na pozyskanie środków finansowych – pożyczki społecznościowe. Przełamały one monopol banków na udzielenie kredytów. Zmiana polega na tym, iż ludzie lub podmioty gospodarcze poprzez portale internetowe mogą pożyczać pieniądze. Wystarczy stworzyć profil, opisać cel, na który zbieramy środki, ustalić termin spłaty, liczbę rat i wysokość stopy procentowej spłaty. Natomiast osoby, które chcą pomnożyć swój kapitał wybierają najkorzystniejszą oraz najpewniejszą, ze swojego punktu widzenia ofertę i udzielają pożyczki. To wszystko odbywa się bez pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych.

Świat finansów ulega nieustannej transformacji. Technologie upraszczają korzystanie z usług, przyśpieszają proces obsługi, ale także otwierają nowe możliwości. Już teraz o pożyczkę możemy się starać bezpośrednio u inwestorów. W niedługiej przyszłości wszystkie transakcje i decyzje finansowe będziemy podejmowali poprzez aplikacje.

Źródło: CapitalClub

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply