Crowdfunding kolumbijskiego drapacza chmur i piwa dla budujących polską autostradę A2

share on:

Najwyższy, 66-piętrowy drapacz chmur w Kolumbii został sfinansowany przez lokalną społeczność. Niemal 300 m wysokości, wartość ok. 145 milionów dolarów i ponad 3000 inwestorów – zwykłych Kolumbijczyków, przekonanych i chętnych do posiadania wpływu na wygląd i rozwój swojego miasta – Bogoty.

Całą powierzchnię budynku podzielono na równe części zwane FiDi, przeprowadzono kampanię internetową i stworzono centrum informacyjne, w którym zachęcano do inwestycji. Oczywiście grupowe zakupy nieruchomości są spotykane często, także w Polsce. Jednakże finansowanie BD Bogota miało wiele znamion crowdfundingu, zwłaszcza w zakresie ogólnej idei i idącej za nią komunikacji – lokalności, siły społeczności, wykorzystania internetu do promocji, informacji i gromadzenia wpłat. Bardzo ciekawy przypadek udokumentowany tym filmikiem.

 

Będąc natomiast w tematyce crowdfundingu budowlanego w Polsce, jak donosi gazeta.pl:

Kibicujący budowie autostrady A2 forumowicze ze SkyscraperCity postanowili uhonorować robotników, którzy na dzień przed rozpoczęciem Euro2012 ukończyli feralny odcinek C. Zainicjowana przez jednego z członków forum zbiórka pieniędzy przyniosła ponad 5 tys. zł. Starczyło na 77 kartonów piwa, które czterema samochodami pojechały na A2.

Podesłał Arek.

 

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply