Polacy na zagranicznym portalu i obcokrajowcy na polskim portalu

share on:

Trochę Inny Festiwal Fotografii zbiera środki na amerykańskim portalu indieGoGo i postępy póki co są niewielkie. Sukcesem natomiast już okazał się projekt amerykanina Davida Snopka, autora projektu na polskim polakpotrafi.pl.

2. edycja Trochę Innego Festiwalu Fotografii ma odbyć się w dniach 8-11 listopada tego roku. Fundacja „BLIK” będąca jego organizatorem oszacowała budżet przedsięwzięcia na $83 000, z czego $50 000 próbuje zebrać na IndieGoGo.com. Jak dotąd nie udało się pozyskać nawet 1/100 celu, ale do zakończenia projektu pozostało jeszcze 61 dni.

TIFF promowany jest kampanią „Give your dollars for good photography” i w wersji polskiej „Oddałem baksa na dobrą fotografię”. Ciężko ocenić, czy twórcom tego projektu uda się pozyskać finansowanie, gdyż nie łatwo stwierdzić ilu obcokrajowców będzie chciało wesprzeć polski festiwal, a raczej niewiele osób z tej okazji przyjedzie do Wrocławia. Dodatkowo, nagrody są dość drogie i nie niosą dużej wartości emocjonalnej. $25 za bilet i aż $500 za fotografię to dużo. A przecież można zaoferować sesje zdjęciowe, szkolenie, spotkanie z artystami, czy dołączenie zdjęcia zrobionego przez wspierającego do ekspozycji festiwalowej. Ze zdjęć widać, że poprzednia edycja wyszła nieźle, więc życzymy powodzenia Fundacji „Blik”!

> Projekt TIFF na indieGoGo i wydarzenie na facebook’u

 

Drugi ciekawy projekt to przeciwieństwo TIFF.Prowadzi go obcokrajowiec – amerykanin David Snopek, na polskiej platformie finansowania społecznościowego polakpotrafi.pl i już przekroczył cel finansowy o 30%, a do zakończenia pozostało 18 dni.

David prowadzi bloga o nauce języków obcych i amerykańskiej kulturze. Sam nauczył się języka polskiego i opracowuje materiały, które umożliwiają samodzielną naukę angielskiego.  Choć treści, które opracował są większości darmowe, David szuka kapitału na stworzenie nowych materiałów do nauki języka i zgłębiania amerykańskiej kultury. Zwrócił się do społeczności po 10 000 złotych.

Najbardziej popularną nagrodę – pakiet założyciela z dożywotnim dostępem do płatnych materiałów o wartości 200 zł, 20 wspierających kupiło w ciągu pierwszej godziny trwania projektu. Zainteresowanie tą nagrodą jest tak duże, że autor dwukrotnie zwiększał jej dostępność i zostało jedynie 39 ze 100 pakietów.

Produkt, który na polakpotrafi przedsprzedaje David to zestaw narzędzi do nauki języka angielskiego przez Internet. Kapitał posłuży do rozwoju strony bibliobird.com oraz przygotowania kolejnych, autorskich treści takich jak filmiki, grafiki, teksty, czy opowiadania. W uroczy sposób David przekonuje do wsparcia mówiąc po Polsku:

Projekt Davida jest rekordowym na polakpotrafi.pl w kategorii najszybciej osiągnięty cel finansowy, zajęło to niecałe dwa dni!

– To druga kampania crowdfundingowa, którą prowadziłem. Pierwsza była rok temu na IndieGoGo dla zupełnie innego projektu i poniosła porażkę! Tym razem starałem się nauczyć się z moich przeszłych błędów, ale oczywiście zrobiłem całkiem nowe błędy. 😉 W każdym razie mam spis rzeczy, które moim zdaniem dobrze zrobiłem, i rzeczy, które źle zrobiłem i nadal dużo się uczę – mówi David portalowi crowdfunding.pl.

> projekt „Język angielski z „prawdziwego życia” na polakpotrafi.pl

Na polskim portalu polakpotrafi.pl projekt prowadzi też inny Amerykanin, ale na 17 dni przed końcem zebrał jedynie 12% celu finansowego. Doug jest nauczycielem języka angielskiego w Pile i w ramach projektu „Epidemia w szkołach publicznych” oferuje autorskie materiały do nauki języka angielskiego. Wsparcia póki co udzieliły 22 osoby, ale całkiem sporą popularnością cieszy się bonus w postaci zostania bohaterem kolejnej lekcji angielskiego.

> projekt na polakpotrafi.pl

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply