Społecznościowy ratunek magazynu Bluszcz

share on:

Przed paroma dniami po tragicznej śmierci wydawcy podjęto decyzję o zamknięciu miesięcznika dla kobiet Bluszcz.
Bluszcz był wydawany już w 1865 roku, a współpracowali z nim. min. Maria Curie-Skłodowska, Adam Asnyk, Konstanty Ildefons Gałczyński i wielu innych. Po reaktywacji w 2008 magazyn miał nakład ok. 20 000 egzemplarzy, a ostatnim redaktorem naczelnym był znany dziennikarz Rafał Bryndal.

Redakcja na facebooku oświadczyła:

Kochani Czytelnicy! Milczeliśmy, bo do końca mieliśmy nadzieję, że Bluszcza da się uratować.
Do końca wierzyliśmy, że takie czasopismo jak nasze nie może po prostu zniknąć z rynku. Stało się jednak inaczej. Po śmierci naszego wydawcy nie znalazł się nikt, kto zdecydowałby się na kontynuowanie jego dzieła. Artur był wizjonerem, nie oglądał się na minimalne zyski, które przynosił mu Bluszcz. Wierzył w gazetę, wierzył w nas, wierzył, że w tak trudnych dla polskiej kultury czasach nasza gazeta jest potrzebna, bo wyciąga Polaków z czytelniczej zapaści. Niestety wyniki sprzedaży to jedyne kryterium, którym kierują się rynkowi inwestorzy. Rozumiemy to i czekamy na lepsze czasy dla naszej gazety. Wbrew oczekiwaniom, numer lipcowy nie ukaże się już w sprzedaży.
W 2008 roku Bluszcz powrócił po 70 latach nieobecności. Zdobył kilka nagród rynku wydawniczego i środowiska dziennikarskiego. Jesteśmy przekonani , że pewnego dnia nasza gazeta powróci. Jeszcze silniejsza, jeszcze ważniejsza dla kultury.
Zespół redakcyjny miesięcznika Bluszcz

Głos dużej społeczności i być może jej wsparcie finansowe może przyczynić się do reaktywacji. Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe polega na tym, że wiele osób małymi wpłatami może „złożyć” się na kapitał dla określonego projektu. Spróbujmy zawalczyć, stwórzmy społeczność i może wspólnymi siłami unikniemy upadku Bluszczu!

Skontaktowałem się z Rafałem Bryndalem i czekam na odpowiedź, wpisujcie w komentarzach swoje pomysły i spróbujmy uratować Bluszcz lub zrobić z niego społecznością gazetę.

Na profilu fejsbukowym Bluszczu napisano, że na rynku wydawniczym nie znalazł się nikt, kto uratuje gazetę. Mamy szanse w rewolucyjny sposób zastąpić wydawców!

 [box] O akcji napisało kilka portali informacyjnych w tym:

natemat.pl: Czytelnicy ratują „Bluszcz”

gazeta.pl: Po tragicznej śmierci właściciela unikalny magazyn literacki znika z rynku. Czytelnicy się nie poddają [/box]

 

 

Profil Bluszczu https://www.facebook.com/pages/BLUSZCZ/44724301129

Wydarzenie na facebook’u Społecznościowy ratunek magazynu Bluszcz

Press.pl o sprawie http://www.press.pl/newsy/prasa/pokaz/39355,Miesiecznik-Bluszcz-po-smierci-wydawcy-zawiesza-dzialalnosc

Fakt.pl o sprawie http://www.fakt.pl/Zmarl-wlasciciel-magazynu-Bluszcz-Artur-Szczecinski-Bryndal-zwolniony,artykuly,166801,1.html

 

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply