Dobrze Ci idzie, POLSKI CROWDFUNDINGU

share on:

W ostatnich tygodniach bardzo przyjemnym uczuciem jest obserwowanie rozwoju finansowania społecznościowego w Polsce. Pojawia się wiele pozytywnych sygnałów, utwierdzających mnie w przekonaniu, że mechanizm ten w stosunkowo szybkim czasie zostanie na dobre zaadoptowany na naszym rynku.

Źródło: Crowdfunding Industry Report 2013, massolution
Źródło: Crowdfunding Industry Report 2013, massolution

Coraz większe projekty

Sukcesem kończą się ostatnio przede wszystkim projekty, które na podstawie dotychczasowych obserwacji naszego rynku można określić jako „większe”. Pozyskanie kapitału w wysokości 10-50 tys. zł pozwala realizować przedsięwzięcia, które naprawdę przyciągają Internautów i spotykają się z ich zainteresowaniem. Jednocześnie fakt, że takich przykładów jest coraz więcej obala mit o tym, że zebrać można jedynie 2-3 tys. złotych.
Przykłady z samego kwietnia:

Rosnące zainteresowanie mediów

Niemal codziennie w mediach pojawiają się przekazy nt. samej idei finansowania społecznościowego oraz poszczególnych projektów. Zarówno w tych lokalnych, jak i ogólnopolskiej prasie, radiu, a nawet telewizji dużym zainteresowaniem cieszą się sukcesy i kreatywne pomysły z naszego podwórka. To przekłada się na ogólny wzrost świadomości, popularyzację i przypływ nowych projektów.

To nie ciekawostka, tylko realna szansa – eventy i nauka

Coraz częściej organizatorzy konferencji, warsztatów i szkoleń starają się uwzględnić crowdfunding w agendzie. Jedynie w ciągu najbliższych 2 tygodni panele, prelekcje i warsztaty będą częścią eventów w Poznaniu, Warszawie, czy Wrocławiu (więcej w zakładce wydarzenia).

Choć to mniej widoczne (ale równie ważne z punktu widzenia rozwoju rynku), coraz więcej miejsca finansowaniu społecznościowemu poświęca nauka. Samych studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych którym pomagam w przygotowaniu prac i publikacji jest 17, a to pewnie nie wszyscy. W efekcie całemu mechanizmowi poświęca się sporo myśli, planowane są badania, a wejście crowdfundingu do kanonu nauczania w perspektywie paru lat przełoży się na promocję i kompleksowe zrozumienie tej tematyki.

Polska członkiem globalnej społeczności

Efektem starań wąskiego grona osób, coraz częściej Polska staje się uczestnikiem i cenionym partnerem rozmów nt. finansowania społecznościowego w Europie i na świecie. W zeszłym tygodniu w Warszawie odbyła się konferencja wchodząca w skład Global Crowdsourcing Week, jutro w Berlinie będę opowiadał o doświadczeniach związanych z rozwojem CF na rynkach wschodzących. Polskie portale wzięły też udział w opracowaniu najważniejszego raportu branżowego Crowdfunding Industry Survey. Uczestniczymy także w rozmowach prowadzonych na szczeblu Komisji Europejskiej, dotyczących kształtowania środowiska do rozwoju na terenie całej Unii.

Co będzie dalej?

Startują kolejne portale, a całkiem pokaźna ich grupa jest niemal gotowa do otwarcia się na ciekawe projekty i rozpocznie działalność w połowie roku. Oceniam, że obecna, silnie wzrostowa dynamika rozwoju sprawi, że do końca roku za pośrednictwem polskich platform Internauci przekażą 3,2 mln złotych, z czego ok. 75% na projekty zakończone sukcesem. Success rate w Polsce jest i przez jakiś czas będzie niższa od obserwowanych na zachodzie, ale oscylując w okolicy 35-38% nadal będzie oznaczała, że zrealizowanych zostanie kilkaset projektów.

Dynamika wzrostu nie powinna znacząco spadać w czasie wakacji, gdyż start nowych portali i ich aktywność promocyjna z nadwyżką wynagrodzi mniejszy ruch na platformach o bardziej ugruntowanej pozycji.

Niezmiernie cieszy mnie, że rozwój finansowania społecznościowego w Polsce nabiera tempa. Już maszerujemy, zamiast iść tip-topami, a to rozgrzewka przed biegiem. Udział w tych zawodach jest możliwy dzięki gwałtownie rosnącej społeczności wspierających, a więc Was!

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

  1. no tak, to sie rozwija , ale polacy jak polacy sceptyczni do wszystkiego , my jestesmy pionierami czyli przecieramy szlak dla innych , ja tez mam swoj projekt i wielu moich znajomych zbieramy juz od lutego , Z jakim skutkiem? to napisz do mnie na skype hektor5113 to pokaze , czyli pozdro dla wytrwalych kazimierz

Leave a Reply