Komisja Europejska popiera crowdfunding – prosto z Brukseli

share on:

„Ja i moi współpracownicy traktujemy finansowanie społecznościowe jako jeden z motorów napędowych długoterminowego wzrostu” powiedział komisarz UE Michel Barnier. W dniach 3. i 4. czerwca w Brukseli odbyły się bardzo ważne wydarzenia, które przełożą się na rozwój tego mechanizmu na obszarze Unii Europejskiej.

„Crowdfunding. Untapping its potential, reducing the risks” to tytuł warsztatowego spotkania branży finansowania społecznościowego z całej Europy oraz gości z USA. Celem tego ważnego wydarzenia była dyskusja nad możliwościami, wyzwaniami, ale też potrzebami związanymimz promocją, regulacją i rozwojem CF w Unii. Ponad 300 uczestników, prestiżowa lokalizacja w biurowcach Komisji Europejskiej w sercu Brukseli, ponad 20 panelistów i mnóstwo doświadczeń, pomysłów i celnych uwag – tak w telegraficznym skrócie można opisać bieg wydarzeń.

20130607-080048.jpg

Podczas konferencji podniesiono wiele ważnych kwestii, choć przeważały próby odpowiedzi na pytanie „czy jest potrzebna regulacja na poziomie KE?” Co do istoty promowania finansowania społecznościowego nikt nie miał zastrzeżeń, choć wskazano liczne ryzyka i zagrożenia, na które trzeba odpowiedzieć.

I see potential in crowdfunding both in financing and marketing – eurodeputowany Philippe de Backer.

Jak uregulować społecznościowe inwestycje i formy finansowania pozostało nierozstrzygniętą sprawą, ale wskazano bardzo duże różnice pomiędzy traktowaniem platform w różnych krajach. Swoimi doświadczeniami podzielił się min. David Blass, reprezentujący amerykański SEC.

Until now markets were acting by making maximum of profit in minimum of time. We have to think about longterm strategies for growth – Michel Barnier EU Comissioner for Internal Market and Services

Jedną z propozycji na najszybsze działania było wypracowanie „code of conduct”, czyli dokumentu który możnaby nazwać kodeksem dobrych praktyk. Pozwoliłoby to na ujednolicenie podejścia właścicieli portali i administracji publicznej do crowdfundingu. Przeprowadzona zostanie też analiza regulacji obowiązujących w poszczególnych krajach i docelowo będzie udostępniona każdemu zainteresowanemu (prawdopodobnie przez European Crowdfunding Network).

20130607-081131.jpg

Bardzo wartościowe były wypowiedzi właścicieli platform, inwestorów i przedstawicieli organizacji branżowych (min. European Business Angels Network, EURADA, Eurochambres). Podano niezwykle inspirujące przykłady projektów, a także częściowo odpowiedziano na pytanie „jak na crowdfundingu zarabiać?”

Tylko 10% przedsiębiorców, którzy nie uzyskają kredytu szuka innych źródeł kapitału – Gijsbert Koren z Douw&Koren

Ważnym efektem warsztatów była zgodność co do potrzeby zapewnienia materiałów edukacyjnych i podjęcia działań promujących crowdfunding. Jak podano, jedynie 2% Europejczyków wie i rozumie, czym jest finansowanie społecznościowe i jakie stwarza możliwości. Sam fakt zainteresowania tą tematyką ze strony najwyższych urzędników UE już przyczynia się do zwiększenia świadomości i potwierdza atrakcyjność CF. Natomiast ważniejsza jest obietnica włączenia finansowania społecznościowego do dużego paneuropejskiego projektu „Startup Europe”, którego budżet promocyjny wynosi 100 mln euro, a finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorców jest liczone w miliardach euro.

20130607-082128.jpg

Efekty warsztatów, które odbyły się drugiego dnia opiszę w kolejnym wpisie. Bruksela przyjęła crowdfunding z dużą powagą i zainteresowaniem, wiele wskazuje na to, że wkrótce przełoży się to na konkretne działania.

Na koniec nie mogę zapomnieć o miłej niespodziance w postaci kilku Polaków uczestniczących w tym istotnym wydarzeniu – zarówno pracujących w Brukseli, jak i reprezentujących polską administrację publiczną.

Dwa dni w Brukseli pod patronatem Komisji Europejskiej dowodzą, że potencjał finansowania społecznościowego widzą nie tylko entuzjaści, ale także bardzo poważni inwestorzy i administracja publiczna najwyższego szczebla. Europa nie musi oglądać się na USA, tylko samodzielnie kształtować przyjazne środowisko do rozwoju małej przedsiębiorczości. To ważny moment dla dynamicznego wzrostu popularności i profesjonalizacji stosowania crowdfundingu w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Relacja video na stronie DG Markt

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply