Ubuntu Edge – nadchodzi rekordowy projekt

share on:

Canonical, twórcy linuksowej dystrybucji Ubuntu, prowadzą na indiegogo.com projekt, który ma szansę stać się absolutnym rekordzistą światowego crowdfundingu. Zespół zbiera $32 miliony na smartfona, w 24 godziny przekroczono 10% celu finansowego.

Smartfon ma działać na dwóch systemach (Ubuntu i Android), będzie miał 4,5 calowy ekran i szybki procesor oraz aż 128 Gb wbudowanej pamięci. Plany zespołu Canonical przewidują, że smartfon ma zastąpić tradycyjny komputer PC, dając możliwość przyłączenia monitora i urządzeń wskazujących.

ubuntu edge 2 ubuntu edge

ubuntu edge3

Projekt wzbudza ogromne zainteresowanie, a specjalną nagrodę – możliwość kupna Edge w przedsprzedaży za $600 (normalna cena $830) zamówiło ponad 5000 osób w ciągu pierwszej doby.

ubuntu edge 4

Ubuntu Edge to kolejny projekt, który pokazuje ogromne zainteresowanie ciekawymi urządzeniami konsumenckimi dostarczanymi przez firmy, nie mające ugruntowanej pozycji na rynku. Z projektem wiąże się jednak spore ryzyko, ponieważ Canonical nie zajmuje się na co dzień produkcją sprzętu tego typu, a uruchomienie linii produkcyjnej na taką skalę wymaga sporo czasu i doświadczenia biznesowego. Można zatem spodziewać się dość długiego oczekiwania (jak było w przypadku Luna Tik Tok, czy OUYA), ale wiele wskazuje, że projekt ma szansę odnieść sukces. Jeżeli wyczerpie się zainteresowanie osób kupujących pojedyncze urządzenia, z pewnością zostaną wprowadzone dodatkowe pakiety dla resellerów.

Warto dodać, że choć indiegogo daje możliwość wybrania opcji „flexible funding”, to w przypadku tego projektu musi zostać osiągnięty minimalny cel finansowy (32 mln USD), w przeciwnym wypadku wpłacone środki zostaną zwrócone wszystkim wspierającym.

Projekt Ubuntu Edge można wspierać na indiegogo.com.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply