Michał Urbaniak – legenda jazzu korzysta z crowdfundingu

share on:

Serwis megatotal.pl przechodził wiele zmian na przestrzeni lat. Nie jest też typowym portalem finansowania społecznościowego, ale z pewnością najstarszym w Polsce, który umożliwia fanom współfinansowanie twórczości ulubionych muzyków. Wielokrotnie pokazał jednak, że crowdfunding to doskonale sprawdza się w naszym kraju. Uruchomiony niedawno projekt „Urbanator Days” Michała Urbaniaka to kolejny przykład na to, że nawet doświadczeni artyści dostrzegają korzyści takiego modelu wydawniczego.

Fot.: Tomek Florczak
Fot.: Tomek Florczak

Projekt zakończy się sukcesem, jeśli w ciągu 6 miesięcy (!) zostanie osiągnięta kwota 20 000 złotych (a tak naprawdę ok. 500 tys. M₵, czyli punktów, którymi wspiera się projekty na megatotal.pl). Zebranie tej kwoty będzie wymagało nieco większych wpłat, a wynika to z dość skomplikowanego systemu płatności na portali. Nie zmienia to jednak faktu, że współpraca z światowej sławy muzykiem to niezwykle wartościowy projekt i dobry przykład.

urbanator days crowdfunding

W materiałach dla mediów Urbaniak komentuje rozpoczęcie projektu:

Crowdfunding całkowicie odmienił oblicze self-publishingu i otworzył drogę wielu ciekawym projektom, które nie mogłyby zaistnieć bez wsparcia Fanów. Już od kilku lat, w ramach Urbanator Days, wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami, staramy się edukować młodych artystów. Nie moglibyśmy tego robić bez wsparcia partnerów oraz sponsorów.

Podobnie jest w przypadku wydania płyty, na której oprócz mnie oraz zaproszonych gości wystąpią laureaci Urbanator Days. Mam nadzieję, że zebrane przez nas fundusze przyczynią się nie tylko do popularyzacji muzyków, których poznałem na warsztatach, ale również wyznaczą nowy kierunek rozwoju branży muzycznej.

Jako muzyk z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, zdaję sobie sprawę z tego, jak trudne są początki na rynku muzycznym i jak dużo pracy należy włożyć w to, aby na nim zaistnieć. Chciałbym nagrodzić utalentowanych ludzi, którzy niezależnie od wykształcenia i stopnia zaawansowania muzycznego zdobyli się na odwagę, czynnie brali udział w warsztatach oraz koncertach organizowanych w ramach Urbanator Days.

Z tego powodu postanowiłem wraz z muzykami zespołu Urbanator, O.S.T.R oraz kilkoma przyjaciółmi zaprosić ich do wspólnego grania, którego ukoronowaniem będzie wydanie płyty.

Duża część pracy została już wykonana i udało nam się skompletować część materiału. Sporo pracy jeszcze przed nami, dlatego też liczę, że dzięki Wam uda nam się sfinalizować projekt na płytach CD, płytach winylowych oraz pen drive’ach.

Projektodawcy na megatotal.pl nie mogą przekroczyć celu finansowego, więc mimo długiego okresu prezentacji (180 dni) projekt prawdopodobnie zakończy się sukcesem zdecydowanie wcześniej.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply