MAiC rozpoczyna konsultacje dot. finansowania społecznościowego

share on:

Resort Ministra Trzaskowskiego zaprasza do udziału w konsultacjach dot. finansowania społecznościowego. Jest to odpowiedź na opublikowane przez Komisję Europejską komunikaty i wyniki konsultacji społecznych zakończonych 31.12.2013.

Prace i stanowisko Komisji Europejskiej ws. crowdfundingu

KE poważnie i w bardzo pozytywny sposób podjęła działania mające doprowadzić do weryfikacji, jakie formy wsparcia branży powinna zaproponować. W ubiegłym roku odbyły się konferencje i warsztaty w Brukseli, Berlinie i kilku innych europejskich miastach. Komisja zaprosiła ekspertów branżowych i próbowała dowiedzieć się, czy zasadna jest regulacja na poziomie dyrektywy, czy raczej Państwa Członkowskie powinny regulować crowdfunding we własnym zakresie.

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Europarlamentu i spodziewaną wymianą władzy, żadne dalsze działania nie zostaną podjęte. Natomiast sygnały płynące z Brukseli są bardzo pozytywne i choć nie należy spodziewać się regulacji, to wsparcie instytucji europejskich nadaje prestiżu branży i pomaga zwiększać świadomość istnienia tego mechanizmu. Warto pamiętać, że regulatorów i organy nadzoru interesuje przede wszystkim kwestia crowdfundingu udziałowego. Potencjalnie bardziej ryzykownego min. z powodu dopuszczenia do inwestycji osób nie mających odpowiedniej wiedzy w zakresie oceny ryzyka i odpowiedniego majątku.

MAiC, a crowdfunding

MAiC w 2012 źle rozpoczął komunikację w zakresie wsparcia finansowania społecznościowego, ale ostatecznie nowa ustawa o zbiórkach publicznych w powszechnie akceptowanej i popieranej formie została podpisana przez Prezydenta Komorowskiego 1. kwietnia 2014 r. Zbiórki publiczne to nie crowdfunding, mimo pewnych podobieństw w przebiegu procesu pozyskiwania finansowania. Natomiast urzędnicy z MAiC w dalszym ciągu są zainteresowani crowdfundingiem. Prawdopodobnie wynika to z drobnego przykazu narzuconego krajom przez Komisję Europejską, ale na pewno także zainteresowaniu w pozyskaniu z rynku wiedzy, by przygotować swoje stanowisko i ewentualne dalsze ruchy (których się nie spodziewam).

Po zmianie władzy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji poniekąd wymogłem na Ministrze udzielenie deklaracji poparcia crowdfundingu i obietnicy dalszego zainteresowania resortu kształtowaniem dobrego środowiska do jego rozwoju.

trzaskowski tweet

Konsultacje publiczne ws. finansowania społecznościowego

W ubiegłym tygodniu MAIC ogłosił trwające do 12. maja konsultacje społeczne, w ramach których poszukuje odpowiedzi na szereg pytań.

Czy Komisja właściwie identyfikuje bariery i szanse dla rozwoju crowdfundingu w UE?

Czy zaproponowane przez Komisję działania są odpowiednie na obecnym etapie rozwoju crowdfundingu?

Czy istnieją bariery prawne dla rozwoju crowdfundingu w Polsce – zarówno udziałowego jak i bezudziałowego?

Czy na tym etapie rozwoju crowdfunding wymaga dodatkowych regulacji prawnych, a jeśli tak, to w jakim obszarze?

Czy istnieją specyficzne bariery dla crowdfundingu w wymiarze transgranicznym w UE?

Opinie można publikować na portalu mamzdanie.org.pl lub przesyłać mailem do p. Ignacego Święcickiego, bądź listownie na adres Ministerstwa. Same konsultacje nie przyczynią się do radykalnych zmian, ale ważne jest by pokazać swoje zainteresowanie tą tematyką.

Moje odpowiedzi zostaną opublikowane na crowdfunding.pl, natomiast jeżeli nie macie Państwo zdania, ale chcecie wyrazić poparcie dla pozytywnych zmian w zakresie wspierania finansowania społecznościowego, zachęcam do kontaktu i wspólnie przygotujemy zestaw pomysłów i potrzeb.

Udział w konsultacjach jest ważny także po to, by pokazać jak wiele osób i instytucji jest zainteresowanych tym mechanizmem!

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

3 komentarze

  1. Mi to wyglada troche na pozorowane dzialania, ale powinno przyczynic sie do rozwoju crowdfundingu i zgadzam sie z Panem, ze przyczynia sie do zwiekszenia swiadomosci, mowil Pan o tym podczas swietnego szkolenia w grudniu w Gdyni.
    Pozdrawiam Marek

Leave a Reply