Ministerstwo Rozwoju rozmawia z branżą FinTech

share on:

09.12.2016 odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju z interesariuszami rozwoju sektora FinTech w Polsce. Udział wzięli przedstawiciele administracji, Komisji Nadzoru Finansowego (organ nadzoru nad rynkiem finansowym), banków oraz startupów.

PIASKOWNICA REGULACYJNA

Tak zwana „piaskownica regulacyjna” (regulatory sandbox) polega na wytworzeniu bezpiecznego środowiska prawnego i organizacyjnego, w którym uczestnicy rynku, zarówno start-upy, jak i dojrzałe instytucje, będą mogły tworzyć, oferować i testować nowe usługi finansowe w ograniczonej grupie klientów, przy ograniczonych wymogach regulacyjnych.

W praktyce „piaskownica regulacyjna” to wydzielone środowisko prawne, w którym bez negatywnych konsekwencji oraz bez konieczności uzyskiwania skomplikowanych licencji przedsiębiorcy mogą eksperymentować z nowoczesnymi technologiami.

Podobne rozwiązania polegające na zastosowaniu piaskownicy regulacyjnej zostały już z sukcesem zrealizowane w kilku krajach będących liderami w obszarze innowacji finansowych, w tym w szczególności w Wielkiej Brytanii, Australii, Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Malezji czy Hong Kongu.

Informacja na stronie Ministerstwa Rozwoju
http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/rozwoj-innowacji-finansowych-w-polsce-bariery-i-szanse/

Informacja KNF
http://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/2016/KNF_spotkanie_FinTech_14-12-2016.html

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply