Zrzutka.pl przykładem sukcesu crowdfundingu dotacyjnego w Polsce

share on:

Rynek finansowania społecznościowego (crowdfundingu) aktywnie się rozwija w Polsce. Pojawiają się nowe platformy cyfrowe które udostępniają możliwość finansowania projektu/przedsięwzięcia online. Ostatnio głośno o crowdfundingu udziałowym oraz – w sektorze nieruchomości. Ale, najprostsza forma – crowdfunding dotacyjny też nie ustępuje innym modelom w popularności wśród Polaków.

Porównanie rynków różnych form finansowania społecznościowego nie jest do końca właściwe, bo każdy ma swoją skalę pod względem wielkości oraz ilości projektów. Według raportu uniwersytetu Cambridge, w roku 2016 największym rynkiem finansowania alternatywnego w Europie był rynek crowdfundingu dłużnego (peer-to-peer lending), wolumen którego wynosił więcej niż połowę sumy transakcji wszystkich alternatywnych modeli. Natomiast, udział crowdfundingu dotacyjnego był znacznie mniejszy. Ale jeżeli spojrzymy na rozwój tej formy finansowania w Polsce, będziemy pozytywnie zaskoczeni. Nawet jeżeli jest mniej popularna w całej Europie, zdecydowanie zajmuje istotną pozycję na mapie alternatywnych modeli gromadzenia funduszy w Polsce.

Crowdfunding dotacyjny polega na wpłacaniu małych kwot przez szerokie grono finansujących na cele charytatywne, zarówno jak i na wszelkiego rodzaju potrzeby. W przeciwieństwie do innych form, w tym wypadku wpłaty nie wiążą się ze świadczeniami zwrotnymi ze trony projektodawcy. Każdy darczyńca się kieruje powodami osobistymi i nie oczekuje nic w zamian za swoją „inwestycję”.

Wybitnym przykładem platformy crowdfundingowej pomagającej wspierać projekty przez społeczności jest Zrzutka.pl. Portal jest prosty w nawigacji oraz posiada mobilne wersje dla wygody użytkowników. Założenie „zrzutki”, publicznie dostępnej albo prywatnej, zajmuje tylko jedną minutę, a wszystkie operacje są darmowe.

 

Statystyki, które założycieli chętnie udostępniają, były zaskakujące jeszcze w połowie roku. Ale dzisiejsze liczby już są poważnym dowodem tego że crowdfunding dotacyjny w Polsce jest aktywnie popierany przez społeczeństwo.

Jak podaje Gazeta Wyborcza „Internauci wpłacili na zrzutki [na zrzutka.pl] blisko 16 mln zł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku.

Natomiast, na koniec października całkowita suma wpłat na portalu już się zbliża do 60 mln złotych. Na Zrzutka.pl powstało  ponad 184.000 zrzutek oraz, jak twierdzą założycieli, co 3 sekundę któraś jest finansowana przez wspierających.

Zakres projektów się nie ogranicza pomocą potrzebującym. Każdy ma szansę na realizację własnego marzenia albo celu. Na odnalezienie planety poza słonecznej, na krowę,  na plac zabaw pod choinkę dla dzieci w Kenii  – to tylko niektóre przykłady celów finansowania.

Zrealizuj swoje marzenie albo wesprzyj czyjeś za pomocą Zrzutka.pl!

share on:
Daria Turovtseva

Daria Turovtseva

Badacz modeli alternatywnego finansowania oraz rynku innowacji cyfrowych. Magister "Quantitative Finance"

Leave a Reply