RedSky i westartup.eu wprowadzają „crowdfunding” do Polski

share on:

Pisałem 3 dni temu o inicjatywie Crowdfunding Europe, którą zajmuje się portal westartup.eu. Jak się okazało beligijski portal podjął współpracę  z polskim RedSky. Spółka odpowiada za sukces takich przedsięwzięć, jak filestube.com, bebzol.pl, a także za odważne próby reaktywacji portalu społecznościowego grono.net.

Współpraca RedSky i westartup polega na wprowadzeniu polskojęzycznej wersji platformy i z punktu widzenia jej twórców, pozyskania ciekawych projektów inwestycyjnych. Dla start-upów ofertą jest możliwość pozyskania wsparcia merytorycznego i ewentualnego finansowania. Z tego co rozumiem, jako crowdfunding rozumiane jest tutaj po prostu uczestnictwo w inwestycji grupy nieformalnych inwestorów finansowych. Jest to więc raczej platforma łącząca inwestorów z przedsiębiorcami i póki co niespecjalnie angażująca społeczność, czy wykorzystująca korzyści finansowania społecznościowego w praktyce.

Westartup.eu to innowacyjna platforma crowdfundingowa, łącząca przedsiębiorców szukających kapitału na rozwój swoich startupów internetowych z inwestorami i aniołami biznesu z całej Europy. Zadaniem platformy Westartup jest wyszukiwanie najciekawszych projektów, doradzanie im na etapie powstawania prototypów i biznesplanów oraz przedstawianie ich potencjalnym inwestorom.

Platforma skupia obecnie:

  • Blisko 50 startupów w różnej fazie rozwoju
  • 70 mentorów
  • 20 inwestorów deklarujących poziom inwestycji od 50 tys. do 1 mln Euro.

Dzięki decyzji Westartup o podjęciu współpracy z Red Sky, polskie startupy uzyskają dostęp do mentorów, inwestorów i aniołów biznesu z Europy Zachodniej. Takiego przedsięwzięcia nie było do tej pory w naszym kraju. Bez podróżowania na zagraniczne konferencje lub konkursy dla startupów, bez konieczności budowania sieci znajomości, każdy ciekawy polski projekt internetowy będzie miał okazję do prezentacji i pozyskania europejskiego mentora lub inwestora.

Trudno jest mi jednoznacznie stwierdzić, jaki pomysł mają RedSky i westartup, jakie będą faktyczne korzyści dla przedsiębiorców i na którym etapie zaangażowana zostanie społeczność (do oceny projektów, wspierania decyzji, współtworzenia produktów…) – jeżeli w ogóle. Na chwilę obecną westartup.eu, jest dla mnie mało intuicyjną platformą z crowdfundingiem tylko w opisie. Jest to raczej konkurencja dla dofinansowanej z POIG 8.1 platformy Inwestycje w Innowacje, na która łączy inwestorów z założycielami młodych firm szukających kapitału prywatnego. Niestety cytowana powyżej informacja prasowa ukazała się w wielu branżowych portalach internetowych i możne spowodować błędne rozumienie crowdfundingu i nazywanie w ten, inny, sposób zwykłego mechanizmu pozyskiwania atrakcyjnych projektów przez inwestorów, w czasach kiedy na rynku pieniędzy na inwestycje jest bardzo dużo (czyli teraz). Na oceny przyjdzie czas, jak zacznie się promocja portalu w Polsce.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply