ProjektStarter zawiesza działalność… zanim ją rozpoczął

share on:

Jak wynika z przesłanej informacji, polski portal finansowania społecznościowego ProjektStarter zawiesza działalność do odwołania. Powodem są długotrwałe procesy negocjacji z MSWiA w sprawie rozwiązań prawnych dla precedensu, jakim w Polsce jest crowdfunding.

O problemach prawnych crowdfundingu pisałem już dawno i odwoływałem się do tego w kontekście ProjektStartera, który będąc inicjatywą non-profit mógł sensownie dostosować się do ustawy o zbiórkach publicznych. Jak się okazuje, mimo obietnic i planów nie jest to proste i pokłosie bitwy o finansowanie społecznościowe nadal ogranicza rozwój finansowania społecznościowego w Polsce. Poniżej fragment oświadczenia Zespołu ProjekStarter.org.

Mimo długich i szczegółowych rozmów z Ministerstwem platforma crowdfundingowa z punktu widzenia utartych procedur nadal stanowi dużą innowację i przez to nastręcza trudności w jej rejestracji jako narzędzia do przeprowadzania zbiórki publicznej. Nie chcąc marnować Waszej energii i entuzjazmu oraz narażać projektu na trudności natury prawnej, postanowiliśmy zawiesić działanie platformy do końca tego roku. Chcemy wyjaśnić wszystkie wątpliwości Ministerstwa, a tym samym sprawić, aby crowdfunding nie służył tylko naszej platformie, ale został przyjęty jako model niekomercyjnego działania w przestrzeni publicznej.

Byłem na spotkaniu ProjektStartera z artystami i widać było spore zainteresowanie finansowaniem społecznościowym, jako metodą pozyskiwania kapitału od zaangażowanej społeczności (i kapitału w ogóle!). Jak pokazują success stories crowdfunding niesie dużo korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron i szkoda, że i tym razem nie wypaliło. Mam nadzieje, że ekipa PS faktycznie wymusi na MSWiA konkretne decyzje i urzędnicy przestaną unikać precedensu na rzecz rozwoju finansowania społecznościowego w Polsce, określając szczegółowe zasady postępowania.

W związku z powyższym jedynymi funkcjonującymi platformami pozostają PolakPotrafi i MegaTotal, choć niebawem dołączy quasi-crowdfundingowa polskojęzyczna wersja westartup.

Oświadczenie zespołu ProjekStartera dostępne jest na blogu.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

2 komentarze

Leave a Reply