Jak obiecałem przy okazji podsumowania rozwoju finansowania społecznościowego w ubiegłym roku, tak teraz podejmę się próby prognoz rozwoju. Zaprosiłem też do udziału „branżowców”, którym dziękuję za odzew.
Czytaj: Podsumowanie roku 2011 w polskim crowdfundingu
Do rozwoju finansowania społecznościowego niezbędne są działania podejmowane w trzech obszarach:
- legislacyjnym – dostosowanie regulacji lub określenie zasad prowadzenia legalnej działalności przez portale finansowania społecznościowego
- edukacyjnym – jest wielu interesariuszy rozwoju mechanizmu finansowania społecznościowego (spółki, organizacje społeczne, inwestorzy, naukowcy), którzy o jego istnieniu nie wiedzą
- informacyjnym – bez dużych nakładów na marketing, chwalenie się sukcesami, promowanie postaw procrowdfundingowych, ekspozycję transperentnych projektów, zaangażowania mediów, crowdfunding się nie przebije do masowych odbiorców.
Działania te są niezbędne z jednej strony dlatego, żeby zorganizować środowisko prawno-organizacyjne do rozwoju platform, a z drugiej, żeby przyciągnąć wspierających i kreatywnych pomysłodawców. W tym celu wymagane jest kształtowanie struktur networkingowych i lobbingowych oraz zainteresowanie tematem dużego kapitału, a w dlaszej kolejnoćci mediów i opinii publicznej.
To wszystko się dzieje! Rozmawiamy z administracją, prawnicy mają rozwiązania prawne, a inwestorzy poważnie myślą i powoli angażują się w intratną, choć nadal ryzykowną i dopiero powstającą branżę.
Co o crowdfundingu AD 2012 myśli branża?
1. Czy crowdfunding zostanie prawnie usankcjonowany?
Jakub Sobczak, polakpotrafi.pl – Nie.
Justyna Król, projekstarter.org – Tak!!!
Karol Król, crowdfunding.pl – Tak, w takim zakresie, że będzie możliwy legalny rozwój crowdfundingu udziałowego i nieudziałowego, nawet gdy nie zostanie to nazwane w aktach regulacyjnych.
2. Ile nowych portali finansowania spolecznosciowego będzie dzialało w Polsce 31.12.2012?
Jakub Sobczak, polakpotrafi.pl – O (zero) nowych.
Justyna Król, projekstarter.org – W pełni sił – 5.
Karol Król, crowdfunding.pl – 6 nowych + pojedyncze zbiórki własne.
3. Jaka będzie wartość ufundowanych projektów na portalach crowdfundingu nieudzialowego w całym 2012?
Jakub Sobczak, polakpotrafi.pl – W 2011 roku udało się ufundować projekty na kwotę około 60.000zł. Mam nadzieję, że w tym roku, będzie to kwota wielokrotnie wyższa.
Justyna Król, projekstarter.org – Gdzie? w Polsce? na świecie? ja bym nam życzyła 500% wzrostu 🙂
Karol Król, crowdfunding.pl – Konkurencja jest mała, łatwo będzie policzyć tę kwotę i sądzę, że przekroczy ona 3 miliony złotych, przy dużej dynamice wzrostu.
Niebawem opublikuję też moje i rozmówców błogosławieństwo dla crowdfundingu na 2012 rok!