Polski crowdfunding: podsumowanie marca ’12

share on:

Powstanie organizacji działającej na rzecz rozwoju finansowania społecznościowego, zainteresowanie polityków, wygrany proces w sprawie zbiórki publicznej w Polsce, a także światowy rekord zbiórki finansowania społecznościowego i istotne przyspieszenie crowdfundingowej inicjatywy ustawodawczej w USA w jednym tylko miesiącu!

Polska crowdfundingiem stoi

Rozwój finansowania społecznościowego w Polsce wymaga zmian w otoczeniu prawnym i politycznym, bo świetne pomysły i zaangażowanych wspierających już mamy – mówiłem podczas spotkania założycielskiego Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu. Jego uczestnicy reprezentowali większość możliwych zapatrywań politycznych, wiele doświadczeń biznesowych i społecznych, kilka różnych poglądów na przyszłość crowdfundingu, ale mówili wspólnym językiem stworzenia ram prawnych i organizacyjnych do rozwoju i promocji tej formy finansowania. To poważny krok dla finansowania społecznościowego w Polsce!

Czytaj: To był dobry dzień dla polskiego crowdfundingu

Histmag.org został oskarżony o przeprowadzenie nielegalnej zbiórki publicznej, namawiając swoich czytelników do finansowego wsparcia inicjatyw podejmowanych przez portal. I wygrał!

Czytaj: Wyrok w sprawie o nielegalną zbiórkę publiczną – korzystny

Do poczytania: Wbrew temu co sądzi większość, crowdfunding to nie pieniądze, no dobra – nie tylko. Crowdfunding to pomysły, a nie pieniądze. Z innej beczki, politycy od dawna stosują crowdfunding do finansowania kampanii wyborczych, dlaczego więc nie pozwolą robić tego wszystkim? Politycy, a crowdfunding, czyli jak zamknąć własne dziecko w szafie

W USA też nie jest źle

Double Fine Adventures to projekt komputerowej gry przygodowej, którego autorzy zwrócili się po wsparcie finansowe w wysokości 400 000 $ na kickstarterze. Dostali ponad 3 miliony i pobili światowy rekord zbiórki finansowania społecznościowego niemal dwukrotnie.

Ustawa crowdfunding bill wchodząca w skład pakietu ustaw Jumpstart Our Business Start-up została przegłosowana przez obie izby amerykańskiego parlamentu. Przez wprowadzenie kilku poprawek wróci jeszcze pod głosowanie, ale szansę na jej przeforsowanie w najbliższej przyszłości są bardzo duże.

Czytaj: Co dalej z amerykańskim crowdfunding bill?

 

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply