Wyrok w sprawie zbiórki publicznej (okołocrowdfundingowej) – korzystny!

share on:

Właściciele portalu internetowego histmag.org uzyskali korzystny wyrok w sprawie o nielegalną zbiórkę pieniędzy od czytelników, do której namawiali na swoich łamach!

Jak można przeczytać na portalu:

Wszystko zaczęło się w październiku ubiegłego roku. Wydawca naszego portalu otrzymał wezwanie na komisariat w związku z podejrzeniem o popełnieniu wykroczenia. Na miejscu okazało się, że chodzi o prowadzenie zbiórki publicznej bez stosownego zezwolenia.

Po kontakcie z Vaglą, ten polecił krakowską kancelarię prawną i udało mu się przekonać ją do prowadzenia sprawy pro bono, o czym pisze na swoim blogu. Przedstawił też fragmenty uzasadnienia wyroku uniewinniającego, które pozwoliłem sobie zacytować:

Słusznie, zdaniem Sądu, wskazuje obrońca obwinionego, że definicja zbiórki publicznej poprzez zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze odnosi się do obrotu gotówkowego, a nie bezgotówkowego. Dodatkowo mieć należy na względzie, że skoro ustawodawca – mając taką możliwość – nie znowelizował ustawy w ten sposób, że rozszerzył obowiązek uzyskania zezwolenia na zbiórki prowadzone w sposób bezgotówkowy, to takiego obowiązku nie chciał nałożyć na podmioty organizujące zbiórki.

Mimo spełnienia pewnych przesłanek złamania zapisów ustawy, zdaniem sądu powyższe mogło być podstawą do uniewinnienia Wydawcy histmag.pl. Nie oznacza to (niestety), że każdy może korzystać z PayPala i innych rozwiązań w celu gromadzenia środków w taki sposób. Całkiem prawdopodobne, że zaktualizowana zostanie ustawa o zbiórkach publicznych lub rozporządzenia do niej, tak, aby nie stało się to procederem powszechnym, jest to jednak mały sukces w walce o miejsce crowdfundingu w polskim otoczeniu prawnym!

Brawo dla histmag’a, Piotra Waglowskiego i osób zaangażowanych za determinację w udowodnienie swoich racji, której zabrakło min. gobeez.net. Dzięki dla M.J.C. za podesłanie informacji.

[edit 30.03.2012]

W komentarzu do artykułu Wydawca histmag’a Michał Świgoń poinformował o podjęciu dalszych kroków i poinformowaniu kilkudziesięciu posłów o przebiegu sprawy. W liście do polityków czytamy min.:

Zwracam się z uprzejmym wnioskiem o podjęcie działań, mających na celu zmianę archaicznych przepisów prawa. Sądzę, że należy na nowo opisać zbiórki publiczne w systemie prawnym, przede wszystkim mając na uwadze coraz popularniejszy crowdfunding, a więc popularny w krajach zachodnich sposób pozyskiwania środków na rozwój wartościowych i godnych poparcia projektów, zwłaszcza internetowych.

Dowiedziałem się o tym, tuż przed publikacją gotowego tekstu o polskich politykach, którzy mówią o crowdfundingu, a tych pewnie będzie teraz przybywać!

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

3 komentarze

Leave a Reply