Jak wynika z Crowdfunding Industry Report 2011, w zeszłym roku społeczność wirtualna udzieliła finansowania na kwotę 1,5 mld $, czyli niemal 5 miliardów złotych. Zakłada się, że w 2012 wartość ta będzie podwojona.
Raport uwzględnia finansowanie społecznościowe w formie darowizn, wynagrodzenia, inwestycji oraz pożyczek społecznościowych (social lending). 49% finansowania udzielono z wykorzystaniem crowdfundingu nieudziałowego ze świadczeniem zwrotnym w formie bonusu, produktu, bądź usługi. Z tego modelu korzysta min. kickstarter, czy polski polakpotrafi.
Ciekawym wnioskiem z raportu są przeciętne wartości celów finansowych projektów:
- equity crowdfunding (inwestycja) – $84 597
- reward-based crowdfunding (wynagrodzenie) – $4 076
- donation-based crowdfunding (darowizna) – 664
- social lending (pożyczka) – $5 587
Aż 90% wspierających udziela finansowania jedynie 1 lub 2 projektom, przeważnie z wykorzystaniem tej samej platformy. Jest to dobra informacja, gdyż sukcesy projektów, które wsparli mogą przyczynić się do powtarzalności inwestycji.
Wyniki raportu, szacunki jego autorów na przyszły rok i estymacje Gartner Research pokazują ponad 100-procentowy oczekiwany wzrost rynku finansowania społecznościowego (z uwzględnieniem pożyczek) w kolejnych latach. Moim zdaniem dynamika ta utrzyma się przez kolejne 3-5 lat. Zwłaszcza dzięki popularyzacji crowdfundingu udziałowego, który dopiero dzięki precyzyjnym regulacjom zostanie zaakceptowany przez szerokie grono inwestorów. Dodatkowo, finansowanie społecznościowe dociera coraz bardziej poza państwa Ameryki Północnej.
Więcej szczegółów w artykule forbes.com, pełny raport dostępny jest w cenie $995.
1 Comment