Deloitte, firma konsultingowa zaliczana do tzw. „wielkiej czwórki” co roku publikuje prognozy na nadchodzące miesiące. W najnowszej edycji raportu „Technology, Media and Telecommunications Predictions 2013” dostrzega także crowdfunding.
Według szacunków analityków Deloitte w bieżącym roku za pośrednictwem portali finansowania społecznościowego uda się zebrać $3 miliardy, tj. ok. 9,26 miliarda złotych. Należy jednak zauważyć, że w ta kwota zawiera także pożyczki społecznościowe.
Twórcy raportu o przyszłości technologii, mediów i telekomunikacji argumentują uwzględnienie crowdfundingu tym, że jest to źródło finansowania produktów technologicznych i wirtualnych (jak np. gry), ale także portale CF stają się nowym, interesującym typem wśród stron internetowych.
[box]
Według analityków Deloitte podział zgromadzonych środków będzie nastepujący:
- pożyczki społecznościowe – $1,4 miliarda;
- crowdfunding nieudziałowy – $700 milionów;
- darowizny przekazywane za pośrednictwem portali internetowych – $500 milionów;
- equity crowdfunding – $100 milionów lub $1 miliard dolarów (w zależności od implementacji JOBS Act, zawierającego CROWDFUND Act).
[/box]
Deloitte nie pokazuje żadnych obliczeń, ani nie podpiera własnych szacunków danymi historycznymi. Wszystkie szacunki zostały wykonane metodą delficką, czyli w zgodzie z własną opinią konsultanta odpowiedzialnego za tę część raportu. Są one dużo niższe, niż prognozy Gartner Research, który spodziewa się w wzrostu do $6 miliardów w tym roku, a massolution prognozował, że $3 miliardy będą osiągnięte w 2012 roku.
Mają rację autorzy raportu pisząc, że crowdfunding jest nowym źródłem finansowania i wypełnia lukę na spadającym rynku kapitału wysokiego ryzyka, ale podkreślają, że jest to relatywnie mało znacząca alternatywa. Nie zgadzam się z tym poglądem, gdyż mechanizm ten uzupełnia i pomaga funduszom VC, które powinny wręcz wymagać takiej weryfikacji przez rynek.
Szacunki rozwoju tego rynku należy traktować ze sporą rezerwą, ale pojawienie się crowdfundingu w raporcie Deloitte ma istotne znaczenie. Choć nie jest uznany za bardzo ważny trend, to sam fakt tego, że Deloitte poświęca mu uwagę oznacza, że dostrzeżono w nim potencjał… do zarabiania pieniędzy przez duże firmy doradcze.
Pełna wersja raportu na stronie Deloitte.
Prognozy dla sektora TMT 2013. Link do raportu Dowiedz się, co myślą polscy eksperci o globalnych trendach.