Finansowanie społecznościowe nauki i badań

share on:

Wyobraź sobie, że możesz sfinansować badania nad leczeniem raka piersi, włączyć się do dużego projektu badawczego, bądź korzystać z komercjalizacji jego wyników. Finansowanie społecznościowe inicjatyw naukowych doskonale nadaje się do zmniejszenia kilku problemów, z którym borykają się badacze.

Po pierwsze, jest źródłem finansowania alternatywnym do grantów i badań sponsorowanych, które nie pokrywają wszystkich potrzeb naukowców. Po drugie, promuje przedsięwzięcia naukowe i zwiększa zainteresowanie szerokiej publiczności ich wynikami. Wiedzieliście, że być może to, jak głosujemy, jest zapisane w naszych genach? Nie chcecie sfinansować projektu stworzenia i zamontowania kamer do monitoringu pingwinów?

Kilka przykładów wykorzystania finansowania społecznościowego w nauce:

My Projects od Cancer Research UK

Cancer Research UK to fundacja, która uruchomiła platformę, na której po wybraniu konkretnej odmiany raka (choroby), można finansować zgłoszone projekty badawcze.

Projekty badawcze są naprawdę ważne i warte wsparcia. Sam szukałem polskiej organizacji, która prowadzi badania nad leczeniem raka, żeby przekazać jej 1% podatku (i nie znalazłem).

MyProjects

[divider scroll_text=””]

 

SciFund Challenge

Scifund Challenge to akcja prowadzona na portalu Rockethub, w której finansowanie kilkudziesięciu projektów badawczych pozyskiwane jest od społeczności w  modelu znanym z kickstartera. Tegoroczna edycja jest drugą, a kilka projektów już przekroczyło założone cele finansowe.