Wirtualna demokracja – crowdsourcing

share on:

Wirtualna demokracja, czyli rządy społeczności sieciowej to obiektywnie najsprawniejszy ustrój. Żaden inny nie pozwala na gromadzenie najbardziej aktualnej wiedzy, ratowanie świata, czy poszukiwania życia pozaziemskiego na taką skalę! Nie ulega wątpliwości, że nie ma możliwości przeniesienia go do pozasieciowej rzeczywistości, ale warto zdawać sobie sprawę z jego wartości dla każdego z nas. Tak naprawdę jest to crowdsourcing w czystej postaci…

Sprawne wykorzystanie mądrości tłumu może dać doskonały efekt twórczy, zarówno korzystny dla społeczności, jak i otwierający nowe drogi biznesowe. Skupię się dzisiaj na niekomercyjnych narzędziach wykorzystania potencjału i siły szerokiego grona użytkowników. Demokracja, tak samo pośrednia, jak i bezpośrednia wiąże się z posiadaniem władzy. Mają ją również użytkownicy portali Web 2.0! Dzięki wdrożeniu rozwiązań pozwalających na otwartą debatę dajemy użytkownikom lub klientom uprawnienia decyzyjne, dzięki czemu uzyskujemy dwie bardzo ważne korzyści:

  • zaplanujemy rozwój zgodnie z ich oczekiwaniami
  • sprawimy, że będą czuli się współtwórcami

Zapewniam, że to tańsze i lepsze rozwiązanie, niż prowadzenie skomplikowanych i kosztownych badań fokusowych, lub testowanie produktu czy usługi na rynku, narażając się na bolesną porażkę.

Kilka przykładów dobrze prezentujących idee wykorzystania crowdsourcingu:

  1. WIKIPEDIA – znana każdemu użytkownikowi, ogólnodostępna i merytorycznie dobra encyklopedia, współtworzona i edytowana przez userów, specjalizacja ludzi w różnych dziedzinach pozwoliła na zebranie wiedzy w ogromnej ilości obszarów tematycznych na wysokim poziomie, dodatkowo dzięki powszechnemu wykorzystaniu wikipedia jest bardzo dobrze pozycjonowana w wyszukiwarkach, co zwiększa wykorzystanie
  2. SETI@Home – projekt Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, zajmujący się przechwytywaniem i analizą sygnałów mogących świadczyć o istnieniu cywilizacji pozaziemskich; z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na moc obliczeniową już ponad 3 miliony użytkowników współdzieli moc swoich komputerów domowych z serwerami uczonych, dzięki czemu mają swój udział w odkrywaniu kosmosu
  3. InnoCentive – globalna inicjatywa, łącząca na jednym portalu świat nauki, biznesu i każdego zainteresowanego użytkownika, gdzie celem są ważne odkrycia dla dobra ludzkości i znajdywanie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania

Siłę wirtualnej społeczności można sprawnie wykorzystać, zarówno jako wsparcie biznesu, jak i stworzenie zupełnie nowego modelu. Przykłady, także z rynku polskiego, pojawią się w kolejnych postach. Jest coraz więcej przykładów wykorzystania tego trendu we wszystkich obszarach życia społecznego i gospodarczego. Zapraszam do wspólnego śledzenia ewolucji, a może rewolucji na nowoczesnych rynkach!

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

4 komentarze

Leave a Reply