Praska Biblioteka Sąsiedzka szuka wsparcia u internautów

share on:

Praska Biblioteka Sąsiedzka rozpoczęła działalność miesiąc temu, a już zjednała sobie wielu sąsiadów, pozyskała kilkaset książek i wzbudza zainteresowanie w całej Polsce. Od wczoraj oddolną inicjatywę stworzenia przyjaznej biblioteki integrującej mieszkańców ul. Okrzei i okolic mogą wesprzeć internauci z całej Polski. Inicjatorki biblioteki nie mają wygórowanych oczekiwań: potrzebują pozyskać 800 złotych, by kupić wygodne kanapy dla Czytelników.

Inicjatorem zbiórki jest Fundacja Zmiana, która od kilku lat działa na rzecz wyrównywania szans osób w trudnej sytuacji rodzinnej i finansowej. Zrealizowała wiele oddolnych projektów o charakterze sąsiedzkim, lokalnym i kulturalnym: rewitalizowała podwórka, organizowała Dni Sąsiada. Teraz działania Fundacji skupiają się wokół  promocji idei bibliotek sąsiedzkich.

Inicjatywa jest próbą nawiązania do praskich tradycji bibliotek prywatnych i społecznych w okresie przedwojennym, podczas II wojny i po wojnie. Wówczas największą popularnością cieszyły się te biblioteki, które tworzone były przez mieszkańców i dla mieszkańców. W bibliotece przy ul. Okrzei 28 nie ma kart bibliotecznych i kar za przetrzymanie tytułu. Jest za to przyjazna atmosfera, ferment i potrzeba działania. W odrestaurowanie lokalu otrzymanego od władz dzielnicy zaangażowali się sąsiedzi, którzy szybko stali się pierwszymy czytelnikami i przyjaciółmi Praskiej Biblioteki.

W trwającej przez najbliższe trzy tygodnie zbiórce w portalu finansowania społecznościowego Beesfund.com twórczynie biblioteki chcą pozyskać 800 złotych. Chcą za to wyposażyć bibliotekę w dwie nowe, wygodne kanapy dla czytających. Oczywiście nasze potrzeby są dużo większe i jeżeli uda nam się przekroczyć cel finansowy, to wszystkie zebrane środki zostaną wykorzystane na wyposażenie i prowadzenie Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej. – piszą na stronie projektu. Zachęcają również do oddawania książek: można je przekazać osobiście odwiedzając bibliotekę na Pradze lub wysyłając je na adres: Praska Biblioteka Sąsiedzka, ul. Okrzei 28, 03-710 Warszawa.

[ZOBACZ INFOGRAFIKĘ – CZYM JEST CROWDFUNDING]

By pomóc Fundacji Zmiana można wpłacić choćby 5 złotych. W zamian za wpłatę wspierający może m.in. zostać „opiekunem” jednej z książek (pojawi się w niej imienny exlibris opiekuna), otrzymać archiwalny numer wydawanego przez Fundację pisma wielokulturowego „Meryba” lub książkę „Wojny chasydów arcyciekawe” autorstwa Anny Ciałowicz.

Biblioteka na Pradze to projekt pionierski, ale zainteresowanie lokalnej społeczności, darczyńcow i mediów skłania inicjatorki do dalszego promowania idei. Już w listopadzie tego roku ma wystartować analogiczna biblioteka w Tomaszowie Mazowieckim, a na facebooku „Biblioteki Sąsiedzkie” osoby z różnych miast pytają o rady jak pójść w ślady Fundacji Zmiana i mieszkańców warszawskiej Starej Pragi.

[WESPRZYJ PROJEKT]

Beesfund.com
Odwiedź portal
Pobierz logo
Zobacz film

Źródło: Informacja prasowa

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply