Stacja Wymiennik – Pierwsze Targi Społecznościowe

share on:

STACJAWYMIENNIK: Pierwsze Targi Społecznościowe

Jeśli nie masz pociągu do pieniędzy, wysiądź z nami.

18.11.2012, godz.12-21

Fantastic Studio, ul. Borowskiego 2, Warszawa (wejście od ul. Ratuszowej, przez recepcję Instytutu Tele- i Radiotechnicznego)

Chcesz na własne oczy zobaczyć jak działa rynek wolny od pieniędzy? Myślisz o tym, żeby przystąpić do systemu wymiany, ale wciąż się wahasz? Lubisz brać i dawać, dzielić się i mnożyć przez podział? Jeśli tak, to znaczy że Pierwsze Targi Społecznościowe Wymiennika są idealnym miejscem dla Ciebie.

Wymiennik to miejsce w internecie, gdzie pojawiają się  przeróżne ogłoszenia i oferty – od naprawy rowerów przez lekcje niemieckiego po warzywa z przydomowego ogrodu.

W pierwotnych społecznościach powszechnie stosowano system wymiany, w którym ludzie przekazują sobie dobra lub wyświadczają przysługi nie oczekując natychmiastowej zapłaty. Dobrowolna i nieprzerwana cyrkulacja darów w kręgu członków lokalnej wspólnoty budowała więzy społeczne i w sposób nieformalny określała wzajemne zobowiązania. Kultura daru była pierwszym modelem wymiany, poprzedzającym gospodarkę opartą na zasadzie „coś za coś” (barter) i pieniądzu towarowym.

Dzisiaj, wykorzystując technologię informatyczną, możemy w prosty sposób rejestrować każdą transakcję. Wymiennik jest wsparciem dla lokalnej ekonomii opartej na wzajemnych przysługach, bo pozwala zachować równowagę między braniem i dawaniem. W społecznościowym systemie wymiany nie korzystamy z konwencjonalnej waluty. Wartości puntkowe zapisywane w systemie są tylko miarą transakcji, tak jak metry są miarą odległości. System opiera się na rejestrowaniu wzajemnych zobowiązań między użytkownikami systemu a społecznością. Dzięki temu problem braku pieniędzy przestaje istnieć. Korzystając z Wymiennikowych ofert, nie musisz nic oddawać osobie, która przekazała ci rzecz lub wykonała usługę – zobowiązanie dotyczy całej społeczności, więc można wypełnić je później, dając coś od siebie komuś zupełnie innemu. Wymiana jest więc niebezpośrednia i odroczona w czasie, a dzięki temu wygodniejsza niż zwykły barter.

W przestronnych wnętrzach studia Fantastic Studio na Pradze ponad 20 wystawców pokaże, co najlepsze w Wymienniku. To nie będzie zwykły pchli targ – obok książek i ubrań pojawią się rękodzieła, domowe przekąski i jedyny w swoim rodzaju napój jabłkowy przygotowany przez ludzi tworzących Wymiennik. Odbędą się też warsztaty tanga argentyńskiego i bachaty, będzie można nauczyć się jazdy na monocyklu, spróbować swoich sił w białym śpiewie, poznać tajniki fotografii i skorzystać z profesjonalnego masażu. A to tylko część atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy.

Po targach, o godzinie 19 zagra dla nas zespół-niespodzianka.

 Uwaga! Nie akceptujemy złotówek, euro, dolarów, jenów ani kart kredytowych. Jeżeli chcesz wziąć udział w wymianie, zarejestruj się w naszym serwisie internetowym (możesz to zrobić teraz pod adresem http://wymiennik.org/dolacz lub na miejscu).

Źródło: informacja prasowa

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply