Oficjalne zbiórki #NangaParbat

share on:

Wydarzenia w Himalajach i ogromne emocje im towarzyszące poruszyły mnóstwo osób. Kolejny raz przyciągnęło to oszustów, dlatego prezentuję dwie oficjalne zweryfikowane zbiórki pieniędzy, z których środki zostaną przekazane na pokrycie kosztów wyprawy (o tym zaraz), zakończonej akcji ratunkowej oraz na wsparcie Elisabeth Revol oraz rodziny Tomasza Mackiewicza.

Zbiórka prowadzona w Polsce na zrzutka.pl

Na zrzutka.pl nadal trwa zbiórka środków, zainicjowana przez szwagierkę Tomasza Mackiewicza – Małgorzatę Sulikowską. Wsparcia udzieliło już ponad 9,5 tysiąca osób, a kwota przekroczyła 500 000 zł. Projekt jest zweryfikowany przez użytkownika i portal, nie ma ryzyka oszustwa.

Smutnym faktem jest to, że zbiórka najpierw była prowadzona żeby pozyskać część środków „na wyprawę”, potem „na akcję ratowniczą”, a obecnie na wsparcie rodziny Tomasza Mackiewicza. Z komunikacyjnego punktu widzenia uważam, że zbiórki powinny być rozdzielone, bo w aktualnej zmieniony został tytuł, opis i przeznaczenie środków. Natomiast oczywiście w tym wypadku nie ma to znaczenia i jestem przekonany, że nikt ze wspierających nie uzna tej zmiany zasad za nadużycie, bo tragiczne wydarzenia ostatnich dni są obiektywnym argumentem.

2. Zbiórka międzynarodowa na gofundme

Na anglojęzycznej platformie gofund.me trwa nadal zbiórka środków także na wsparcie rodziny Tomasza Mackiewicza. Założyła ją Mascha Gordon, osoba wiarygodna i bardzo zaangażowana w ostatnich dniach w wydarzenia na Nanga Parbat. Społeczność wpłaciła do tej pory ponad 135 tysięcy euro, a zbiórka potrwa jeszcze co najmniej kilka dni.

Nie wchodząc w dyskusję na temat wydarzeń ostatnich dni, bo one są lekcją pokory i zasługują na spokojną refleksję, a zbyt emocjonalnych komentarzy jest zbyt dużo, mieliśmy do czynienia z ciekawym zjawiskiem. Kolejny raz Polacy pokazali, że bardzo szybko umieją się zorganizować, współpracować w słusznym celu. Mówię tu o internautach, którzy tak jak mogli pomagali – finansowo, rozsyłając komunikaty o zmniejszeniu obciążenia strony ze SPOT, szukając informacji itp. Ogromne zaangażowanie w sytuacji niepewności i braku informacji, by pomóc, włączyć się.

Jednocześnie kolejny raz reakcję administracji wywołała właśnie opinia publiczna. Bo należy dodać, że środki na użycie helikopterów w akcji ratowniczej zebrali internauci na obu zbiórkach jednocześnie. I dopiero wywołana przy tej okazji presja spowodowała działanie Ministerstwa Sportu oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O ile „współpraca pod hashtagiem #NangaParbat” jest kolejnym, pięknym przykładem pozytywnej strony internetu, to w mojej opinii powinno stanowić jedynie uzupełnienie do działań odpowiednich służb.

Podsumowując:

  • uwaga na oszustów i niezweryfikowane zbiórki, podejrzenia można zgłaszać na crowdfunding.pl lub do odpowiednich organów (UOKiK, Policja),

Czytaj: Jak rozpoznać niewiarygodne zbiórki i gdzie szukać profesjonalnej pomocy?

  • nadal można wspierać obie zbiórki i warto pamiętać, że udostępniając je znajomym także pomagasz!

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply