Szkoła z teatrem w Tanzanii – wyjątkowa inicjatywa Polaków

share on:

Niesamowita inicjatywa Fundacji u Łejerów podbija serca setek ludzi. Szlachetny projekt budowy podstawówki z całą infrastrukturą dla dzieci miejscowości Ulyankulu w Tanzanii zbliża się końca. Jednak żeby zdążyć z budową i wyposażeniem wszystkich klas aby uczniowie mogły rozpocząć lekcje od nowego roku, potrzebne jest Twoje wsparcie.

Sprawdź szczegóły kampanii crowdfundingowej.

Chcemy dać lokalnej społeczności nie tylko innowacyjny budynek dostosowany do klimatu Tanzanii, ale przede wszystkim funkcjonalne i rozwijające wyobraźnię miejsce do nauki przez teatr autorską metodą stworzoną przez poznańskich pedagogów. 

Fundacja u Łejerów (Wayair Foundation)

Lokalna społeczność zgodnie przyznaje, że ich perspektywy na przyszłość maleją z roku na rok. Najbardziej palącymi problemami są ograniczony dostęp do edukacji oraz brak wody. Burundczycy boją się, że jeśli sytuacja się nie zmieni, doprowadzi to do bardzo niebezpiecznej sytuacji, gdzie w Ulyankulu pojawią się broń i narkotyki. Lokalna szkoła jest przepełniona, klasy liczą 300 uczniów, nauczyciele nie mają odpowiedniego przeszkolenia a budynek niezwykle szybko się nagrzewa i brakuje w nim wentylacji.

Fundacja ma na celu zmienić tę sytuację. Podstawową ideą szkoły w Ulyankulu jest przede wszystkim stworzenie miejsca do nauki, ale przestrzeń szkoły ma być także wykorzystywana przez mieszkańców do integracji, spotkań, zabawy czy na koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Projekt wioski edukacyjnej, zakłada zespół budynków:

  • klasy usytuowane wokół drzew mangowców, które dają cień i przyjemny chłód oraz są naturalnym miejscem gromadzenia się lokalnej społeczności;
  • place zabaw, które usytuowane są pomiędzy klasami;
  • teatr, który m.in. posłuży do realizowania autorskiego programu praktycznej nauki języka angielskiego poprzez zabawę w teatr

Poza tym będzie zamontowany też system odprowadzenia deszczówki do specjalnego tanku. Woda, do której dostęp dla większości dzieci jest luksusem, będzie wykorzystywana na potrzeby uczniów. 

Dwa lata temu nawiązaliśmy kontakt z tanzańskim oddziałem Caritas, który wskazał nam działkę idealną pod budowę ośrodka – z wielkimi drzewami mangowców w centralnym miejscu. Kreatywni architekci, wolontariacko zaprojektowali budynki szkoły oraz meble i doglądali pierwszych działań na placu budowy.

Fundacja u Łejerów (Wayair Foundation)

Zdobyliśmy część finansowania z MSZ- u na pierwszy etap prac. Przez cały czas wspierali nas przyjaciele fundacji. Mimo, że szkoła nie jest ukończona Ela Drygas prowadziła dotąd w Ulyankulu zajęcia dla dzieci w nieprzystających do tego warunkach.

Fundacja u Łejerów (Wayair Foundation)

Do zakończenia kampanii pozostało tylko 11 dni! Wesprzyj przyszłóść dzieci Tanzanii, a otrzymasz nagrody.

Więcej o Fundacji Wayair:

FB: https://www.facebook.com/fundacjaulejerow/ oraz 
IG: wayair_foundation
WWW: https://www.wayair.org/

share on:
Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu crowdfunding.pl

Leave a Reply