Wyniki kickstartera

share on:

Największy i najbardziej znany portal finansowania społecznościowego na świecie, kickstarter.com zaprezentował wyniki. Powodem do ujawnienia części informacji o statystykach finansowania kreatywnych projektów, było osiągnięcie ważnego pułapu, jakim jest pozyskanie kapitału dla 10 000 projektów.

Kickstarter jest absolutnym liderem crowdfundingu na świecie i niestety wiele portali tego typu bezmyślnie klonuje wygląd, funkcjonalność strony i próbuje wykorzystać bez modyfikacji jego model biznesowy. Z różnych przyczyn nie jest to możliwe, lub nie jest możliwe we wszystkich krajach, ale to oddzielny temat, który już częściowo opisywałem. Wróćmy do liczb.

Na dzień 17.07.2011:
Rozpoczętych projektów ogółem: 26,620
Finansowanie zakończone powodzeniem: 10,388
Finansowanie nie zakończone powodzeniem: 13,113
Projekty trwające: 3,119
Success Rate: 44%

Rok do roku przyrost liczby projektów, które uzyskały finansowanie wyniósł 430,5%!

Na społeczność wspierających składają się 793 362 osoby, z czego aż 28% zainwestowało w kilka projektów („repeat backers”).

Najwięcej projektów zakończonych sukcesem było w kategoriach muzyka (31,1%) i film (30,5%).

Najwięcej projektów (53,21%) osiągnęło cel finansowy w wysokości 1000-5000 USD, ale aż 23 projekty zgromadziły więcej, niż 100.000 USD.

Bardzo ciekawie przedstawia się statystyka gromadzenia wpłat od wspierających mierzona osiąganiem kolejnych 5 milionów dolarów. Wliczane są wpłaty na wszystkie projekty, także te, które nie osiągają celów finansowych.


Pierwsze 5 milionów we wpłatach zgromadzone zostało w 342 dni, ale obecnie zajmuje to około 18 dni.

Wyniki kickstartera są imponujące. Wynikają z nich dwa wnioski – rozwój crowdfundingu na pewno będzie postępował i jak widać jego tempo jest szybkie, ale jednocześnie krytyczna jest liczba użytkowników, która pozwala osiągnąć taka skale  Jeżeli ponad 700 000 osób wsparło przynajmniej jeden projekt, to portal musiało odwiedzić kilkanaście-kilkadziesiąt milionów osób. Tylko przy takiej skali można myśleć o klonowaniu kickstartera…

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!