Kickstarter – lider finansowania społecznościowego na świecie

share on:

Kickstarter.com to obecnie najbardziej popularna platforma finansowania społecznościowego na świecie. Amerykański portal sprawił, że crowdfunding z niszowego sposobu finansowania kreatywnych pomysłów stał się coraz powszechniej stosowanym źródłem finansowania przedsięwzięć. Zgromadzone 70 milionów dolarów pozwoliło na realizację wielu przedsięwzięć, które obiły się szerokim echem w mediach, a po czasie przekształciły się w prawdziwe biznesowe projekty.

Amerykański portal umożliwia społeczności wspieranie drobnymi wpłatami realizacji kreatywnych, ciekawych i innowacyjnych pomysłów. Ogromną popularność i tak wielki sukces komercyjny kickstarter zawdzięcza po części amerykańskiej chęci do wspierania dobrych pomysłów, przyzwyczajenia do finansowego wspierania ważnych inicjatyw społecznych oraz przyzwyczajenia do jednoczenia się w społeczności lokalne i wirtualne (communities, virtual communities). W Polsce istnieje wiele barier i przeszkód rozwoju crowdfundingu, ale istnieją przesłanki ku jego popularyzacji. Prawdopodobnie długo będą przecierać szlaki na polskim rynku właściciele platform tego typu, ale mamy już przykłady skutecznych kampanii tego typu, ot, choćby film „Wszystko” ze Żmudą-Trzebiatowską.

Kickstarter rozpoczął swój szybki rozwój, gdy udało się sfinansować utworzenie DIASPORY, portalu społecznościowego, który miał stać się alternatywą dla facebooka, przy jednoczesnej pełnej integracji z portalem Zuckerberga. Na cel jego realizacji pomysłodawcy chcieli pozyskać 10000 USD, ostatecznie zebrali 20 razy więcej! Do tej pory sfinansowane wiele innych ciekawych (film 3D „the Prices” – 162 tys. USD), praktycznych (zegarek do iPoda Nano Luna TikTok – 943 tys. USD), czy kompletnie szalonych (pomnik Robocopa w Detroit – 67 tys. USD) i przeszło 10 000 innych projektów!

Funkcjonowanie portalu jest wyjaśnione na ciekawej infografice.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

11 komentarzy

Leave a Reply