GoBeez.net zawiesił działalność

share on:

GoBeez.net, jeden z pierwszych portali finansowania społecznościowego w Polsce zawiesił działalność. Od dłuższego czasu nie mogę się skontaktować z managerem projektu w tej kwestii. Jestem jednak prawie pewien, że jest to pokłosie skargi obywatelskiej do MSWiA, która w stan wątpienia stawiała legalność funkcjonowania platform tego typu w Polsce. Szeroko temat ten omawiałem przy okazji kampanii bitwa o finansowanie społecznościowe w Polsce.

Moje domysły potwierdzają dwa zdarzenia:

 1. zwrot środków za wpłaty na projekt finansowany przez społeczność GoBeez.net (w tym mnie), aczkolwiek bez słowa, czy maila komentarza
 2. oficjalny komunikat na stronie

W związku z oczekiwaniem na wyjaśnienie co do formalno prawnego funkcjonowania GoBeez zawieszamy możliwość finansowania projektów. Projekty nadal mogą być zgłaszane, omawiane i reklamowane. Zbiórka środków na ich realizację rozpocznie się po otrzymaniu interpretacji właściwego ministerstwa.

Prawdopodobnie model prawno-organizacyjny GoBeez nie został przyjęty przez urzędników MSWiA lub innych, co nie oznacza, że działalność nie była legalna. Pamiętajmy, że crowdfunding od strony prawnej jest w Polsce po części precedensem, bo każdy portal realizuje go na podstawie innych regulacji, regulaminów i umów.

Niedostępna od dłuższego czasu jest także strona innej platformy – fundamental.org.pl i może to być spowodowane podobnymi działaniami.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

4 komentarze

 1. Cześć 🙂

  W jaki sposób próbowałeś się ze mną skontaktować? Skrzynkę mam pustą, więc nie wiem czy w spamie wylądawało czy co się stało.

  Ogólnie dostaliśmy pierwszą odpowiedź z ministerstwa. Kwalifikują ten model jako zbiórkę publiczną. Wystosowaliśmy kolejne pismo i czekamy nadal. Jak dostaniemy zielone światło to ruszymy do dzieła.

  Swoją drogą przez przypadek na zagranicznej stronie znalazłem takie coś. Może cię to zainteresuje. Konferencja ma się odbyć w bielsku, my się na pewno wybierzemy.

  http://www.eurada.org/site/files/Bielsko-Biala%20Declaration.pdf
  http://www.crowdsourcing.org/editorial/crowdfunding-regulation-in-europe/6118

Leave a Reply