Dzień Życzliwości – przyłącz się do akcji i podpisz się pod projektem ustawy

share on:

Dzień bez papierosa, dzień bez samochodu, dzień bez telefonu. Dużo łatwiej o dzień „bez”, niż o dzień „z”. A gdybyśmy tak zaczęli celebrować Dzień Życzliwości? Dzień z przyjaznym uśmiechem, niewymuszoną grzecznością, z serdecznym nastawieniem do innych. Tak na początek, aby nauczyć się być życzliwym na co dzień, a nie tylko od święta.  

Stowarzyszenie Pozytywne.com wraz z Fundacją Chcę Inaczej, administratorem portalu charytatywnego chcepomagac.org, zapraszają wszystkich do poparcia inicjatywy obywatelskiej i złożenia podpisu pod projektem ustawy, by dzień 21 października stał się oficjalnym Dniem Życzliwości w Polsce.

Dzień Życzliwości został ustanowiony w roku 1973, gdy wybuchł konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem, jako World Hello Day. Z czasem jednak święto to przerodziło się w całkowicie niepolityczne i dziś obchodzone jest w USA i stu kilkudziesięciu innych miejscach na świecie.

Dzień Życzliwości od 6 lat obchodzą także wrocławianie. Inicjatywę podjęło miasto, rozpowszechniło ideę i teraz 21 listopada wrocławianie starają się być wyjątkowo przyjaźnie nastawieni do innych, grzeczni, uczynni i przede wszystkim uśmiechnięci. Święto jest także okazją do spotkania się podczas wielu imprez towarzyszących obchodom. Odbywają się koncerty i recitale. W minionych latach mieszkańcy miasta otrzymywali od organizatorów różowe okulary, a w centrum miasta pojawiła się mównica do mówienia miłych rzeczy, z której przechodnie bardzo chętnie korzystali.

Przedstawiciele wrocławskiego stowarzyszenia Pozytywne.com chcą, aby idea życzliwości objęła zasięgiem całą Polskę i by 21 listopada stał się ogólnopolskim Dniem Życzliwości. W stowarzyszeniu pomyśleliśmy, że warto tak fajną inicjatywę rozpowszechnić i zrobić z niej akcję, która obejmie swoim zasięgiem cały kraj. Główne obchody ogólnopolskiego Dnia Życzliwości odbywałyby się we Wrocławiu. W pozostałych miastach organizowane byłyby happeningi, być może także flash moby. 21 listopada to światowy Dzień Życzliwości. Mimo polskich warunków pogodowych, dotychczas każda impreza we Wrocławiu się udawała i myślę, że w tym roku też tak będzie – mówi Tomasz Żołyniak ze stowarzyszenia.

 Czy święto, które obliguje nas do uśmiechania się do innych ma sens. Tak! Nie od dziś bowiem psychologowie podkreślają, że uśmiech ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie – poprawia nastrój, działa uspokajająco, dodaje energii, reguluje pracę serca, sprawia, że zaczynamy oddychać głębiej i spokojniej.

Dzień Życzliwości może mieć charakter ogólnopolski, jednak aby tak się stało, trzeba złożyć do Sejmu projekt ustawy. W tym celu potrzeba 100 tysięcy podpisów. Obywatelska akcja ich zbierania trwa od początku czerwca, ale dopiero teraz rusza na dobre. Wniosek poparło już 3 tysiące osób, to jednak kropla w morzu potrzeb.

Wszyscy, którzy chcą, aby ten dzień stał się oficjalnym polskim Dniem Życzliwości mogą składać swoje podpisy na stronie internetowej: http://dzienzyczliwosci.pl/ do 21 listopada 2012 roku.

Źródło: informacja prasowa

Portal crowdfunding.pl jest patronem medialnym chcepomagac.org.

share on:
K. Król

K. Król

Reaktor crowdfunding.pl

Leave a Reply