3 powody, dla których Twoja kampania crowdfundingowa się nie uda

share on:

Często pojawiają się kampanie crowdfundingowe, które mają dobry pomysł, dobry team, ale z jakiegoś powodu nie idą… Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź, co może zaważyć o sukcesie Twojej kampanii.

  1. Złe przygotowanie

Jak mówi chińskie przysłowie, „90% sukcesu to przygotowania”. Należy o tym pamiętać także w kontekście crowdfundingu, zwłaszcza że kampania wymaga od nas przygotowania strony kampanii (pitchu), nagród, czy budżetu.

Bardzo ważnym elementem jest stworzenie spójnej strategii komunikacji, czyli linii narracji (jak będziemy komunikować nasz projekt), a także strategii videomarketingu i komunikacji np. w social media.

W crowdfundingu, najważniejsza jest społeczność, do której kierujemy nasz projekt. Jeśli jej nie ma, to zadanie jest znacznie bardziej utrudnione. Ważne jest zatem przemyślenie strategii pozyskiwania wspierających i określenia dla nich propozycji wartości wynikającej ze wsparcia kampanii.

Opis kampanii powinien być spójny, jasny i powinien zachęcać do wsparcia. Często przyczyną złego przygotowania kampanii jest przeświadczenie o wartości swojego pomysłu i tego, że wystarczy zamieścić byle jaką kampanię na platformie crowdfundingowej, a wszystko zrobi się samo. Niestety, tak nie jest i sporo projektodawców wynosi z takiego działania bolesną lekcję. Cała kampania, jest wizytówką Twojego projektu, więc zadbaj o to, aby świadczyła o Tobie i Twoim teamie jak najlepiej. Nie ma nic gorszego jak niespójność w samej kampanii, słabej jakości materiały, nieprzemyślane nagrody, czy błędy ortograficzne i stylistyczne w pitchu.

Ważnym elementem, który przykuwa uwagę i zwiększa szanse na powodzenie kampanii, jest atrakcyjna grafika. Należy ją traktować jak witrynę sklepową, która powoduje, że klienci „kupują oczami”. Zleć ją profesjonalnemu grafikowi, najlepiej takiemu który rozumie podstawy UX.

Na koniec jako bonus pomyśl o materiałach prasowych (press pack), które znacznie ułatwią „pisanie” o Twoim projekcie. Zaoszczędzą także Twój czas na odpisywanie, każdemu z osobna.

  1. Brak zaangażowania

Po etapie przygotowania, wielu projektodawców odpuszcza, bo uważa, że najtrudniejsze za nimi. Niestety, konfrontacja z rzeczywistościa, dowodzi że od momentu startu kampanii tak naprawdę zaczyna się ogrom pracy. Oczywiście w zależności od porządanego efektu. Jeśli chcemy, aby kampania zebrała 4 tys. zł, to mamy znacznie mniej pracy niż w przypadku kampanii na 50 tys. i więcej. Ważna jest systematyczność i codzienna praca nad utrzymaniem zainteresowania odbiorców. Możliwości jest sporo, ale do tych podstawowych należy: aktualizowanie kampanii o nowe wieści dotyczące projektu (np. dodanie nagrody, dołączenie ważnego partnera/ sponsora, czy przekroczenie progu), odpowiadanie na komentarze szybko i sprawnie, a także aktualizowanie informacji w social media, czy bazie mailowej.

Ważne jest także, aby zaangażować w kampanię partnerów, sponsorów czy ambasadorów. Sama informacja o ich dołączeniu do projektu, jest dobra, ale można wycisnąć z tego więcej. Wystarczy poprosić o udostępnienie informacji o projekcie, o nagranie kilku słów do kamery, czy zrobienie zdjęcia z które będzie można podpisać np. hashtagiem kampanii.

  1. Brak systematyczności

Kampanie crowdfundingowe charakteryzuje się największym zainteresowaniem na początku i na końcu jej trwania. Środek kampanii, jest często etapem spadku zainteresowania. W tym momencie wielu projektodawców, traci głowę i pomysły na to, jak odrócić losy kampanii. Najlepsze co można zrobić, to przewidzieć to przed startem kampanii i przygotować się na taki scenariusz, mając w zanadrzu dodatkowe „atrakcje”. Inne działanie zapobiegające spadkowi zainteresowania kampanią, to codzienne, systematyczne i często żmudne pisanie o projekcie, aktualizowanie newsów oraz przypominanie o możliwości wsparcia kampanii. Nasi odbiorcy, nie wspierają z różnych powodów: brak pieniędzy, nie ten moment kampanii, nie ten moment dnia czy tygodnia. Należy wziąć to pod uwagę, robić swoje i walczyć o każdą wpłatę, bowiem każda złotówka przybliża nas do celu.

Do powyższych powodów, można by dodać jeszcze wiele, ale oczywiście chodzi nam o te kluczowe, które najczęściej powodują, że kampanie crowdfundingowe kończą się niepowodzeniem.

Podsumowując, często sami projektodawcy przeszkadzają kampanii, w tym aby odniosła sukces. Złe przygotowanie, brak zaangażowania, czy brak systematyczności, powodują, że najlepsze nawet pomysły nie są realizowane, a projektodawcy tracą wiarę w crowdfunding, uważając że „to nie działa”… Wiemy doskonale, że finansowanie społecznościowe to fantastyczne narzędzie do zbierania pieniędzy, na walidację pomysłu, na zebranie pierwszych ambasadorów marki i zyskanie rozgłosu. Jednak jak z każdym narzędziem, trzeba umieć się z nim obchodzić i warto czasem przeczytać instrukcję albo skorzystać z pomocy specjalisty.

Jeśli nie chcesz czytać instrukcji, albo jeśli nie masz na to czasu, a chciałbyś zrealizować swój projekt za pomocą crowdfundingu, zgłoś się do nas, pomożemy Ci osiągnąć Twój cel.

share on:
Maciej Półrolnik

Maciej Półrolnik

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i bankowość. Specjalizuje się w doradztwie biznesowym i w procesach pozyskiwania kapitału dla przedsiębiorstw z wykorzystaniem emisji papierów wartościowych, a także crowdfundingu. Doradza i wspiera startupy w zakresie strategii rozwoju, pozyskiwania kapitału od funduszy venture capital oraz aniołów biznesu. Pasjonat nowych technologii i niestandardowych rozwiązań w biznesie. Prywatnie instruktor tańca, miłośnik motocykli i sztuk walki.

Leave a Reply