Rozwój sektora FinTech w Polsce – raport

share on:

Fundacja FinTech Poland we współpracy z obserwatorium.biz oraz Centrum Prawa Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotowała pierwszy raport poświęcony wyłącznie tematyce technologii w finansach. Udziału w badaniach nie wzięli wszyscy uczestnicy rynku, ale w końcu powstał dość wiarygodny obraz obecnego stadium rozwoju tego interesującego sektora.

 

FinTech to innowacyjne sposoby dokonywania różnego rodzaju transakcji związanych z zarządzaniem wartością oraz technologie to umożliwiające. Innowacja nansowa skraca czas dotarcia z nowymi rozwiązaniami do klientów oraz obniża koszty operacyjne i procesowe wszędzie tam, gdzie zachodzi transfer wartości online.

Rozwiązania FinTech mogą być oferowane przez innowacyjne start-upy, lecz także dojrzałe instytucje nansowe o ugruntowanej pozycji. Celem technologii nansowych jest poprawa efektywności i dostępności usług nansowych. FinTech to nowo kreowane rynki, jak crowdfunding czy kryptowaluty, ale to również dostęp do tradycyjnych produktów finansowych poprzez zupełnie nowy interfejs.

Branża FinTech w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I choć znajduje się w początkowej fazie rozwoju, można przyjąć, że w niedalekiej przyszłości będzie kształtować w znacznej mierze cały rynek usług nansowych. FinTech ma bowiem duży potencjał dyfuzji technologicznej, czyli wdrażania poszczególnych typów usług nansowych od razu w elektronicznym środowisku, i dzięki temu szansę na szerokie rozpowszechnienie, jak i przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu. Ze względu na silną konkurencję obecnych dostawców – głównie banków – – osiągnięcie sukcesu w tym obszarze nie będzie łatwe, a obecni i nowi gracze będą w dużej mierze skazani na współpracę.


Raport jest dostępny do pobrania na stronie FinTech Poland: pobierz.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply