Krajowy regulator rynku finansowego od wielu miesięcy uczestniczy w dialogu branża-administracja, jako ważny przedstawiciel tej drugiej. Stanowisko KNF prawdopodobnie nie będzie miało charakteru wiążącego, ale ta opinia jest ważna dla rozwoju innowacji na rynku kapitałowym oraz wspierania działań związanych z dostępem do finansowania dla polskich przedsiębiorstw.
Raport z prac grupy roboczej ds. innowacji w finansach zostanie przedstawiony w listopadzie na kongresie 590 pod Rzeszowem. Pod patronatem UKNF odbędzie się m.in. panel „Polska jako regionalne centrum innowacji finansowych – prezentacja Raportu Zespołu roboczego ds. Rozwoju innowacji finansowych (FinTech)”.
Z perspektywy rozwoju sektora alternatywnych finansów w Polsce ten raport nie ma znaczenia w kontekście legislacyjnym, ale powinien być kolejnym krokiem w drodze do zwiększania dostępności finansowania dla szybko rosnących małych i średnich firm.
Gdy organizowałem pierwszą w Polsce konferencję poświęconą Innowacjom na rynku kapitałowym z tematem specjalnym „equity crowdfunding”, KNF był dość sztywny i zamknięty. Rynek urósł wielokrotnie, ale nie pojawiły się żadne istotne nadużycia i myślę, że regulator to widzi.
Spodziewam się, że wnioski z prac poza głośnymi zapowiedziami nie będą hurraoptymistyczne, pojawi się wskazanie obszarów potencjalnych zagrożeń (taka wg urzędników jest rola regulatora). Pojawią się także kolejne sugestie dot. fintech sandbox i może parę deklaracji. Czy będzie to rzeczywiste wsparcie dla polskich przedsiębiorców – myślę, że w ograniczony sposób tak.
Choć wierzę w to, że Polska może być europejskim hubem fintechowym, to nie wierzę, że akurat KNF i PFR w krótkim czasie będą chciały stworzyć podwaliny do tego. W międzyczasie European Crowdfunding Network (międzynarodowe stowarzyszenie ekspertów branży altfi) opublikowało przegląd regulacji, niech to będzie inspiracją do dalszych rozmów.
1 Comment