Kongresmeni dali crowdfundingowi zielone światło!

share on:

 

Niższa izba amerykańskiego parlamentu opowiedziała się za zmianami prawnymi legalizującymi crowdfunding udziałowy!

Pisałem parę tygodni temu, że Biały Dom zasygnalizował zainteresowanie finansowaniem społecznościowym, a już w tym tygodniu przegłosowano ustawę zatwierdzającą tzw. Crowdfunding Exemption, czyli wyłączenie podatkowe dające możliwość na legalny i łatwy rozwój crowdfundingu w USA.

Przegłosowane regulacje stanowią, że:

  • taką formę finansowania będą mogły wykorzystać firmy potrzebujące mniej niż 2 miliony dolarów;
  • legalny będzie crowdfunding o charakterze udziałowym, z zastrzeżeniem że maksymalna kwota inwestycji wyniesie 10 000 USD (ok. 31 tys. zł) lub 10% rocznych dochodów – jak rozumiem niższą z tych kwot;
  • finansowanie społecznościowe zostanie wyciągnięte z ustawy o ofercie publicznej (max. 499 inwestorów prywatnych, bez konieczności przeprowadzania IPO)
  • dostosowanie lokalnych przepisów do nowych regulacji.

Choć przed wejściem w życie te zapisy muszą zostać jeszcze przegłosowane przez senatorów, to decyzja Izby Reprezentantów (niższa izba) jest doskonałą wiadomością dla całej branży finansowania społecznościowego (niestety głównie dla jej amerykańskiej części).

Senator McHenry tak skomentował danie zielonego światła crowdfundingowi:

„It’s clear that we need new ways to help small businesses and entrepreneurs take their ideas from the dinner table to the production line.  The first step is to modernize outdated regulations that stand as barriers to American innovation.  This legislation will ensure that our small businesses are not left behind.  Crowdfunding can help give them the means to create jobs for hard-working individuals here at home.”

Niesamowita jest szybkość procesów legislacyjnych w USA i efektywność działań relatywnie niewielkiego lobby…

Zdjęcie pochodzi z popcorner.pl

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply