SiePomaga.pl – polski portal finansowania społecznościowego (crowdfunding)

share on:

SiePomaga to jedna z nielicznych polskich platform finansowania społecznościowego. Jest przykładem możliwości wykorzystania crowdfundingu do osiągnięcia określonych celów finansowych i społecznościowych

SiePomaga.pl z założenia wspiera gromadzenie funduszy tylko na cele charytatywne i społeczne. Wszystkie zgłoszenia od potrzebujących są weryfikowane przez znane i zaufane organizacje charytatywne i społeczne – partnerów portalu. Przez 2 lata za pośrednictwem strony zebrano prawie 400 000 zł i umożliwiono zrealizowanie marzeń najbardziej potrzebujących.

Grupa pomysłodawców portalu, z pomocą Netguru stworzyła narzędzie, którego interfejs przypomina rozwiązania znane z podobnych stron na całym świecie. Po zaakceptowaniu i załączeniu profilu z opisem projektu, każdy zalogowany użytkownik może dowolną kwotą wesprzeć daną zbiórkę. Każdorazowo określony jest jej cel, wysokość zbieranej kwoty oraz czas, przez jaki będzie ona trwała. Wspierający mogą także komentować zbiórki i komunikować się z ich beneficjentami. Umożliwienie i uproszczenie procedury przekazywania mikropłatności, na rzecz określonych celów, pozwala bardzo szybko i bez dodatków barier przyłączyć się do finansowania określonego celu.

Mechanizm w prosty sposób pokazuje, jaka kwota jest jeszcze potrzebna do osiągnięcia celu finansowego i przekazania uzyskanych środków. Wspierający nie otrzymują z tytułu datków żadnych korzyści materialnych. Crowdfunding pozwala jednak SiePomaga ułatwić promocję potrzeb, które akredytują znane organizacje dobroczynne. Dodatkowym i bodaj najważniejszym aspektem wykorzystania finansowania społecznościowego jest okazja do wsparcia danego projektu dowolną kwotą – nawet 1 złoty nie przepadnie, gdyż wszystkie środki są gromadzone w internetowej skarbonce. A dzięki względnej transparentności zbiórki tego typu, zawsze wiadomo jak rozwija się sytuacja i łatwo przekonać się, czy cel który wspieramy zebrał potrzebne fundusze. Oczywiście, zbiórki tego typu grają na wrażliwości i chęci pomocy prywatnych dawców, ale SiePomaga przekuło mechanizm finansowania społecznościowego, właśnie do takich zastosowań. Poniższy nieskomplikowany rysunek mojego autorstwa, pokazuje prostote finansowania społecznościowego i duży potencjał tego rodzaju zbierania finansowego. Przeniesienie całego procesu do sieci nie było dużym wyzwaniem, ale nie jest stosowane (jak na razie) na szeroką skalę.

Model biznesowy SiePomaga oparty jest na sponsoringu pozyskiwanym od firm, które chcą wspierać tego typu inicjatywę, wykorzystać ją do celów marketingowych, a przy okazji nieco „oczyścić” swoją działalność. W działalności społecznej, czy charytatywnej jest to sprytny plan, pozwalający na zwrot z inwestycji w portal, aczkolwiek jak dotąd nie widać firm, które biją się o wsparcie tego pomysłu.

Mikropłatności stają się nową gałęzią finansów na całym świecie. Do tej pory ułatwiły już zebranie funduszy, które pozwoliły na realizację wielu projektów biznesowych, społecznych i artystycznych. Nasze archaiczne prawo ogranicza nieco możliwości implementacji i popularyzacji takich rozwiązań, ale jest szansa,  że nadejdą pozytywne zmiany.

Wykorzystany obrazek pochodzi ze strony siepomaga.pl.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

4 komentarze

Leave a Reply