Badanie eyetracking użytkowników facebook’a

share on:

Eyetracking to metoda badawcza, która pokazuje na jakie elementy strony internetowej patrzą użytkownicy. Analizie poddawane są także akcje, które wykonują. Wyniki niosą istotną wartość ze względu na usability, które bezpośrednio przekłada się na konwersję – np. dokonanie zakupu, zapisanie się do newslettera itp. Właśnie opublikowano takie badania dla facebooka.

Zespół K2 User Experience opublikował wyniki badania eyetrackingowego, które odpowiada na pytanie Jak konsumujemy posty znajomych i marek na Facebook’u. Raport jest bardzo ciekawy i przyjemnie się go czyta, w związku z czym przedstawię tylko najważniejsze wnioski.

„Użytkownik facebooka czyta reklamy, ale w nie nie klika”

Mapa cieplna pokazuje na co patrzy użytkownik i jak dużo czasu poświęca na dany element strony. Mimo, że przęgląda tablicę do samego końca i zwraca uwagę na właściwie wszystkie elementy (wall, lewy sidebar i prawy sidebar), to nie wszędzie klika. Poziom zainteresowania, a co za tym idzie ilość kliknięć przedstawia się następująco:

Oznacza to, że bardzo niska jest skuteczność reklam i działań sponsorowanych na fb. Zaskakujące jest jednak, że dość sporym zainteresowaniem cieszą się wszystkie pozostałe sekcje strony. Użytkownikom przedstawiono jednakowe screenshoty, tak więc zapoznawali się z wyświetlaną treścią po raz pierwszy. Ma to znaczenie, gdyż uczestnik badania, który sprawdził swój profil kilkukrotnie danego dnia inaczej „patrzy” na facebooka.

Dekalog projektowania fanpage’a (strony)

Wnioski z badania zostały przedstawione w formie dekalogu, który daje bardzo ciekawe wskazówki, wcale nie oczywiste.

 1. Daj się polubić – użytkownicy czytają wpisy na ścianie, ale nie interesują ich reklamy
 2. Zacznij od pomysłu –  działaj zgodnie ze strategią social media
 3. Popisz się czymś więcej – uatrakcyjnij udostępniany content o zdjęcia, video i linki
 4. Dbaj o formę – użytkownicy czytają 2-3 pierwsze słowa z wpisu i może ich stracić w tym momencie
 5. Co kto lubi – umieszczenie wtyczek społecznościowych na stronach www jest zauważalne na fb i przyczynia sie do zwiększenia ruchu
 6. Jak Cie widzą, tak Cię lubią – avatar ma bardzo duży wpływ na postrzeganie marki
 7. Fan page na zakładkę – użytkownicy patrzą na nazwy zakładek, więc twórz konkursy i aplikacje w zakładkach
 8. Na lewo patrz – lewy sidebar to ważny punkt fanpage’a, warto to wykorzystać
 9. Nie kupuj fanów – nie muszę komentować
 10. Miłość od pierwszego wejrzenia – użytkownik poświęci Ci ok. 60 sekund na zapoznanie się z całą komunikacją, szanuj jego czas

Na zakończenie interesująca wizualizacja obszarów postrzeganych przez uczestników badania podczas przeglądania strony Lady Gagi.

Cały raport dostępny na stronie K2.

Wszystkie rysunki pochodzą z raportu.


<div><a title="Like this at Facebook" href="http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=PASTE-POST-URL&show_faces=true&width=450&action=like&colorscheme=light"><img title="Like this at Facebook!" src="http://shongjog.files.wordpress.com/2010/06/facebook-like-button.jpg" alt="Like this at Facebook!" width="49" height="24" /></a></div>
share on:

1 Comment

 1. Niestety, sposób przeprowadzenia badania,dobór grupy kontrolnej imanipulacja wynikami sprawia, że te badania nie maja żadnej wartości – poza marketingową.
  Tak czy inaczej szum jest – sam ich cytuje na swoim blogu 🙂
  Co prawda w niezbyt korzystnym świetle, ale link to link 🙂

Leave a Reply