Materiały z konferencji social lending

share on:

Pożyczki społecznościowe to model biznesowy, który ze społecznościowym finansowaniem ma wiele wspólnego. Jest to proces, który pozwala na wprowadzenie technologii, która ułatwia (a niektórym w ogóle umożliwia) otrzymanie pożyczki na dowolny cel, lub pożyczenie własnych pieniędzy innym. Podobnie jak crowdfunding, charakteryzuje się lepszymi warunkami transakcyjnymi i jest jednocześnie odpowiedzią na wykluczenie finansowe, dla niektórych pożyczkobiorców.

Na blogu SL party poświęconym pożyczkom społecznościowym w Polsce opublikowane zostały materiały z konferencji Inwestuj nowocześnie. Social lending w Polsce, która odbyła się przed 3 tygodniami. Zostałem osobiście zaproszony do wzięcia w niej udziału, ale niestety nie dotarłem. Choć czytając relacje trochę żałuję. Poniżej kilka ciekawostek z prezentacji i link do SLparty, skąd można pobrać całą paczkę z prezentacjami.

  • firmy operujące portalami social lending sprawdziły 13.000 raportów o zadłużeniu w Biurze Informacji Gospodarczej w 2010 r. – oznacza to, że mniej więcej tylu nowych pożyczkobiorców dołączyło do tych portali, aczkolwiek prawdopodobnie w liczbie tej mogą być zawarte raporty osób, które próbują pożyczać na kilku portalach – to mała liczba (I-IV 2011 5,2 tys. takich raportów)
  • jednym z trendów na globalnym rynku finansowym jest dezintermediacja, czyli ominięcie pośredników przy dokonywaniu transakcji, tutaj przykładem są pożyczki społecznościowe (brak pośrednika lub ominięcie marży pożyczkodawcy), finansowanie społecznościowe (tańszy kapitał, dzięki innej wycenie i analizie ryzyka – serce, a nie chłodna kalkulacja z excelem), czy wirtualne kantory (podział spreadu, pomiędzy przeciwne strony transakcji)
  • podkreślenie, że (podobnie jak crowdfunding) social lending opiera się przynajmniej w części na zaufaniu, co zwiększa ryzyko transakcji, więc należy rozważyć inne korzyści oraz pozafinansowe aspekty takich transakcji….
  • …ale istnieją coraz lepsze narzędzia ochrony pożyczkodawców – windykacja, sądy, regulaminy
  • pożyczki społecznościowe traktować należy bardziej jak aktywne inwestycje – można stosować metody portfelowe, należy dywersyfikować inwestycje, w celu zmniejszenia ryzyka i dbać o reinwestycję zysków, choć to jest utrudnione za sprawą płynnych terminów spłaty

Polecam te prezentacje do przejrzenia, jest jeszcze kilka interesujących ciekawostek.

Polecam też samo SL party, szczególnie osobom, które na portalach social lending działają.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

2 komentarze

Leave a Reply