10 pytań do… PolakPotrafi.pl

share on:

W nowym cyklu „10 pytań do…” odpowiada Jakub Sobczak, menadżer projektu PolakPotrafi.pl, który już opisywałem na crowdfunding.pl.

Jakub Sobczak, menadżer projektu PolakPotrafi.pl

1. Historia początków portalu oraz podstawowa potrzeba, którą zaspokaja

Portal PolakPotrafi.pl zainaugurowany został podczas Targów Pracy na Politechnice Poznańskiej 15 marca 2011r., natomiast sam proces tworzenia i testowania portalu trwał  ponad pół roku przed tą datą. Serwis PolakPotrafi.pl wprowadził na Polski rynek sposób finansowania pomysłów/projektów poprzez grupę osób – tzw. crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Każda osoba, która chce, aby jej projekt pojawił się na stronie PolakPotrafi.pl musi najpierw zarejestrować się na portalu oraz dokonać zgłoszenia pomysłu.  W formularzu zgłoszeniowym należy umieścić informacje o projekcie, tj:

•    jaka kwota potrzebna jest do realizacji pomysłu (cel finansowy projektu),
•    dokładny cel projektu,
•    co zostanie zakupione za otrzymane wsparcie,
•    jakie nagrody zostaną przekazane wspierającym,
•    kiedy projekt zostanie zrealizowany,
•    informację o tym jak długo projekt ma być umieszczony na stronie,
•    link do filmu promocyjnego.

2.Garść statystyk i wyników portalu

Portal funkcjonuje od 15 marca 2011r. W czasie od uruchomienia, na PolakPotrafi.pl zostało umieszczonych 28 projektów, z czego 15 nadal trwa, 7 projektów – na sumaryczną kwotę ~32.000zł – udało się i zostały wypłacone środki, 4 projekty nie udały się (pieniądze zostały zwrócone), a 2 zostały skasowane w związku z naruszaniem regulaminu przez ich twórców. Ponadto, wiele projektów przechodzi obecnie fazę weryfikacji.

Od początku istnienia, na portalu zarejestrowało się ponad 1.000 osób, a na Facebooku zgromadziliśmy ponad 750 fanów, którzy bacznie obserwują publikowane posty – jak wskazują statystyki Facebooka.

Poza tym, na przestrzeni ostatnich 4 miesięcy statystki serwisu przebiły nasze najśmielsze nawet oczekiwania. W tym czasie zebraliśmy ok. 220 000 odsłon serwisu PolakPotrafi.pl dokonanych przez 72 000 użytkowników, z czego 70% stanowili użytkownicy unikalni.

3. Największe dotychczasowe sukcesy to…

Odnieśliśmy kilka sporych sukcesów. Są nimi przede wszystkim:

  • bardzo duże zainteresowanie projektem oraz warsztatami zorganizowanymi podczas Targów Pracy na Politechnice Poznańskiej,
  • obecność naszych projektów w mediach ogólnopolskich  – projekt Moniki Szymanek (materiał do obejrzenia: http://polakpotrafi.pl/media-o-nas) dwukrotnie pojawiał się w niedzielnym, głównym wydaniu Wiadomości TVP1 o g. 19.30
  • rekordowa uzbierana dotychczas kwota – projekt Eurobus 2011 – http://polakpotrafi.pl/projekt/eurobusik/
  • sfinansowanie projektu na poziomie 213%  ponad zakładany cel finansowy – http://polakpotrafi.pl/projekt/droga-wojewodzka-666/
  • rekordowa ilość wpłat na wsparcie jednego projektu dokonana w ciągu zaledwie 7 dni – http://polakpotrafi.pl/projekt/bungee-na-poa/

4. Najważniejsza dotychczasowa porażka to…

Brak takowej 😉

5. Kluczowe bariery rozwoju portalu to…

Trudno mówić o barierach, natomiast drobną przeszkodą jest z pewnością mentalność naszych rodaków, którzy przeważnie nie są chętni do wspierania innych.  Obserwujemy jednak, że to się zmienia (najlepiej widać to po udanych projektach – http://polakpotrafi.pl/projekty/udane), co nas niezmiernie cieszy.

6. Plany na przyszłość i cele do osiągnięcia w najbliższym czasie…

Celem PolakPotrafi.pl w najbliższym czasie z pewnością będzie zainteresowanie działalnością crowdfundingową wielu instytucji, w tym także związanych z biznesem. Poza tym, planujemy spotkania z różnymi środowiskami, mające na celu poinformowanie ich o zaletach i możliwościach wykorzystania finansowania społecznościowego.

7. Jak czytelnicy crowdfunding.pl moga włączyć się w rozwój portalu lub organizacji?

Przede wszystkim zapraszam na http://PolakPotrafi.pl. Zachęcam do zgłaszania swoich, kreatywnych pomysłów i finansowania istniejących już projektów. Jeśli czytelnicy portalu crowdfunding.pl zechcieliby zadać ekipie PolakPotrafi.pl dodatkowe pytania lub też podsunąć ciekawe pomysły lub rozwiązania, zapraszamy do kontaktu e-mailowego: jsobczak@polakpotrafi.pl.

8. Dlaczego korzystać z Waszych usług (w 7 słowach)?

Zrealizuj marzenia i udowodnij sobie i bliskim, że POTRAFISZ!

9. Innowacyjny start-up technologiczny w Polsce…

…to oprócz PolakPotrafi.pl ciekawostka, którą mi polecono na jednym z forów Internetowych  przed wyjazdem na wakacje – http://BeFree-Mobile.com   Może to nie do końca start-up, ale z pewnością jest czymś, co uratowało mój portfel przed koszmarnymi cenami roamingu w Egipcie 🙂

10. Coś od siebie…

Zapraszam do odwiedzania naszego bloga (http://blog.polakpotrafi.pl), a także profilu na Facebooku (http://facebook.com/polakpotrafi) i Twitterze (https://twitter.com/#!/polakpotrafipl).  Szczególnie zachęcam do czytania pojawiających się co jakiś czas odcinków „Inspiracji”, które umieszczamy po to, aby pobudzać Waszą wyobraźnię i przedstawiać Wam ciekawe pomysły.

Nie zwlekajcie i wysyłajcie zgłoszenia swoich projektów już dziś! Do zobaczenia na http://PolakPotrafi.pl! 🙂

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply