Porównanie propozycji regulacji crowdfundingu w USA

share on:

Inicjatywy mające na celu regulację i uznanie finansowania społecznościowego w USA prowadzone są równolegle przez polityków i różne grupy interesariuszy. W listopadzie jedna z propozycji została przegłosowana w Izbie Niższej (czytaj: Zielone światło dla crowdfundingu), ale proces legislacyjny utknął w miejscu.

Różne propozycje zmian prawnych wiążą się z różnymi interesami, pomysłami i możliwościami lobbingu. Poniższa tabela podsumowuje najważniejsze punkty poszczególnych propozycji.

W marcu 2012 ponownie poddano propozycje ustaw regulujących finansowanie społecznościowe pod głosowanie w ramach pakietu JOBS (Jumpstart Our Business Startup). W jego skład wchodzi 6 ustaw i w stosunku 390-23 został przegłosowany i trafi do Senatu. Z poparciem Prezydenta Obamy i w obliczu nadchodzących wyborów oczekuje się, że pakiet JOBS dość sprawnie przejdzie całą ścieżkę (a na pewno sprawniej, niż samo tzw. „crowdfunding exemption”, a ściślej CROWDFUND Act), choć nie wiadomo jeszcze jaka będzie ostateczna forma regulacji crowdfundingu. Zgłoszenie drobnych poprawek może radykalnie odmienić możliwości wykorzystywania tego mechanizmu finansowania. Niemniej jednak obserwatorzy są zgodni, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia propozycji i faktycznej regulacji finansowania społecznościowego w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply