Polski Crowdfunding kwitnie – relacja z konferencji PTC

share on:

Entuzjazm, coraz mniejsze wątpliwości, dziesiątki pomysłów i chęć działania – tak można podsumować atmosferę podczas I Konferencji Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu. Padło wiele deklaracji, pokazano konkretne rozwiązania, a publiczności przedstawiono informacje rewolucjonizujące polski rynek crowdfundingu.

[box]Dołącz do kreatywnej społeczności crowdfunding.pl!

Wiadomości z Polski i ze świata, opisy, analizy, ciekawostki i wpadki – bądź na bieżąco z finansowaniem społecznościowym! Polub crowdfunding.pl na facebook’u, śledź na twitterze lub dodaj RSS.[/box]

Finansowanie społecznościowe jest znakomitą formą gromadzenia środków na rozwój przedsięwzięć od wirtualnych społeczności. Są tysiące przykładów, które dzięki możliwości zbierania pieniędzy przez Internet zaistniały i rozwijają się. W naszym kraju jest to bardzo trudne i skrupulatnie rozliczane przez administrację. W celu zwiększenia dostępu do kapitału od internautów i promocji takiej formy gromadzenia kapitału powstało Polskie Towarzystwo Crowdfundingu. Podczas Konferencji, która odbyła się 31.05.2012 w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie przedstawiono kluczowe wyzwania i rozwiązania, pozwalające skruszyć istniejące w Polsce bariery rozwoju. Każda z prelekcji wniosła wiele ciekawych informacji i deklaracji, po kolei:

Karol Król, crowdfunding.pl, „Czym jest finansowanie społecznościowe?”

 W prezentacji dla mediów i tytułem wstępu do dalszych prelekcji przedstawiłem definicje, przykłady i stan polskiego rynku finansowania społecznościowego. Mimo występujących barier administracyjno-prawnych i łatwiejszych do uniknięcia barier mentalnych, w roku 2011 społeczność internetowa wsparła pomysłodawców kwotą przeszło 51 mln złotych. Niestety tylko niewielka ich część została przekazana poprzez platformy crowdfundingowe. Mówiłem też o Julii Marcell, piwie, Robocopie i tym, dla kogo finansowanie społecznościowe jest świetnym źródłem kapitału. Z licznych rozmów w kuluarach wynika, że wielu uczestników prace domową z crowdfundingu miało odrobioną, bo pytania były naprawdę konkretne. Super!

Olgierd Porębski, Kancelaria Czarnik, Porębski i Wspólnicy, Prezes Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu, „Przegląd regulacji prawnych dotyczących finansowania społecznościowego i  zbiórek publicznych w Polsce”

 W świetnym, bardzo merytorycznym przemówieniu, Prezes PTC przełożył zapisy licznych ustaw dotyczących pozyskiwania kapitału przez Internet na język zrozumiały przez wszystkich. Skrytykował niektóre zapisy ustawowe, mówiąc, że nie mają one ratio legis, a rozporządzenie do ustawy o zbiórkach publicznych, które rozszerza zapisy tejże ustawy jest niezgodne z Konstytucją. Krytyka jest łatwa, ale nie wystarczająca, więc Olgierd Porębski w imieniu PTC przedstawił projekt ustawy o zmianie innych ustaw, którego zapisy umożliwiają każdej osobie i instytucji zbierać środki finansowe przez Internet! Oczywiście respektując zapisy poszczególnych ustaw, rozwiązanie to faktycznie uwolniłoby kapitał dla kreatywnych pomysłodawców. A całość zmieściła się na jednej stronie a4 i zawiera jedynie 3 punkty! Tak blisko, a tak daleko…

Co ważne, Olgierd powiedział, że crowdfunding udziałowy jest w Polsce legalny w świetle istniejących przepisów, ale niezwykle skomplikowany. Dotyczy on spółek kapitałowych, czyli z o. o. i akcyjnych, przy czym szersze spectrum możliwości dotyczy tych pierwszych.

Patryk Urban, siepomaga.pl, „siepomaga.pl – historia, porażki, sukcesy, plany”

Patryk Urban przyjechał na moje zaproszenie w ostatniej chwili i musiał wrócić przed końcem konferencji pilnować nowego wdrożenia w siepomaga.pl. Jednak w bardzo otwarty sposób opowiedział o swoim portalu, sporo mówiąc też o porażkach, na co nie każdego stać. Siepomaga ma bardzo ciekawy model funkcjonowania – pośredniczy między darczyńcami, a około 500 organizacji posiadających zgodę na zbiórkę publiczną. Za swoją działalność nie pobiera prowizji, co jest posunięciem bardzo mądrym, bo korzystanie na nieszczęściu innych (przyjmuje jedynie projekty charytatywne) byłoby strzałem w kolano. Utrzymuje się natomiast dzięki współpracy ze sponsorami, dla których ma szeroką ofertę, nie tylko prostą reklamę na portalu. Patryk  potwierdził, że ludzie lubią siepomaga, bo mają świadomość, że wspierają konkretny cel, a nie bliżej nieokreśloną działalność OPP. Po dość krótkiej prezentacji bardzo długo padały pytania z widowni, na które Patryk udzielał wyczerpujących wypowiedzi.

Jakub Sobczak, polakpotrafi.pl – prezentacja nie była nie w planie

Prezentacja Kuby nie była zaplanowana, ale udało mi się go ściągnąć z Wilna, gdzie miał prelekcję dzień wcześniej, więc był obecny na widowni. Wywołany do tablicy i nieco zaskoczony pokazał prezentację, którą miał na pendrive… w języku angielskim! Mówił oczywiście po polsku i przekazał sporo ciekawych faktów z działalności polakpotrafi.pl. Ciekawostką była liczba zgłoszeń pomysłodawców – dużo ponad 1000 projektów. Dowiedziałem się jednak później, że sporo pomysłodawców nawet po pomyślnej decyzji o przyjęciu projektu nie podejmuje się prowadzenia go, wymyśla nieadekwatne cele finansowe, projektuje słabe nagrody lub/i liczy na to, że to zespół polakpotrafi będzie promował projekt i przekonywał wspierających. Tak oczywiście nie jest! (i między innymi dlatego napiszę książkę i poradniki dot. finansowania społecznościowego, ale o tym dowiecie się już wkrótce w osobnym wpisie). Kuba potwierdził też, że większość wspierających to znajomi pomysłodawcy danego projektu i dość niski jest udział procentowy wspierających, którzy wsparli więcej niż dwa projekty. To techniczne aspekty prowadzenia portalu tego typu, ale wiedza ta była potwierdzeniem doświadczeń zagranicznych, a na sali siedziało co najmniej kilka osób myślących o założeniu platformy crowdfundingowej.

Arkadiusz Regiec, beesfund.com, „Equity Crowdfunding”

Arek długo mówił o potrzebie legalizacji i upowszechnienia finansowania społecznościowego w Polsce, zwłaszcza o charakterze udziałowym. Przedstawiał liczne przykłady, nawiązywał do wcześniejszych prezentacji i z dużym entuzjazmem mówił, jak mógłby zostać odmieniony polski rynek, dzięki nowym możliwościom finansowym dla mikro i małych przedsiębiorstw. Na koniec zapowiedział, że w czerwcu wystartuje platforma finansowania społecznościowego o charakterze udziałowym. Chciał kończyć… ale nie pozwoliła mu na to publiczność! Podniosły się głosy z widowni i Arek podał sporo szczegółów dotyczących projektu. Wiadomo, że będą możliwe projekty udziałowe, jak i nie udziałowe. Nie jest znana szczegółowa podstawa prawna, ale zespół ma świadomość trudności, kontroli i problemów, a mimo to podejmie wyzwanie. Z pewnością beesfundu będzie na crowdfunding.pl po starcie dużo, bo na equity crowdfunding w Polsce czekam od dawna!

Konferencja PTC miała na celu integrację środowiska, przekonanie kolejnych osób do dołączenia do stowarzyszenia (druki deklaracji członkowski trzeba było dokserować), a okazała się areną świetnej dyskusji, wymiany opinii i długich rozmów kuluarowych. Reprezentanci mediów, przedstawiciele dużych organizacji pozarządowych, a przede wszystkim świata biznesu z dużym zadowoleniem i zaangażowaniem komentowali przedstawiane propozycje, dane i plany. Wyrazy szacunku dla Kancelarii Czarnik, Porębski i Wspólnicy (ładna stronka!) i Forum Obywatelskiego Rozwoju za patronat i wsparcie organizacji oraz dla crowdfunding.pl za patronat medialny (całkiem nieźle poszło, w końcu czytacie tę relację!!).

Podsumowując – mamy projekt ustawy, wiemy, że equity crowdfunding jest w Polsce legalny, ale wiemy też jak trudno się nim zajmować, wystarczająco dużo jak na kilkugodzinne spotkanie!

Podkreślę raz jeszcze – jestem bardzo dumny z crowdu finansowania społecznościowego w Polsce. Ja zajmuję się tą tematyką od paru lat i spotykam się często z brakiem zrozumienia idei. Nie spodziewałem się, że poziom świadomości jest tak duży, że mam tak zaangażowanych i chcących więcej Czytelników oraz że jest w naszym kraju tyle osób, które chcą uwolnić kapitał dla dobrych pomysłów (wcale niekoniecznie swoich własnych). Bardzo dziękuję i z pełnym przekonaniem o kontynuacji zapraszam Was wszystkich do kolejnych spotakań, wydarzeń i działań na rzecz crowdfundingu w Polsce. Po tym dniu, crowdfunding w Polsce jest o lata świetlne bliżej, niż był przed tygodniem, bravissimo!

fotografie: Michał Bojara, Red One Studio

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply