„Warto iść w stronę crowdfundingu” – wywiad z Przemkiem Kuśmierkiem z migam.pl

share on:

Przemek Kuśmierek jest autorem projektu wydania podręcznika i DVD do nauki języka migowego na beesfund.com. „Chcemy wprowadzić  nową jakość  do nauczania  i położyć  duży nacisk na wykorzystanie technologii” – opowiada o swojej firmie i projekcie. Zadaliśmy mu kilka pytań dotyczących jego opinii o finansowaniu społecznościowym.

Czym zajmujesz się na co dzień?

Zawodowo zajmuje się  prowadzeniem  projektów  informatycznych, od systemów CRM, przez sieci, aż po portale.  W sumie od 10 lat w „branży”, a od 4 jako Project Manager głównie w wydawnictwach. Oczywiście ostatnio moim oczkiem w głowie jest migam.pl.

Jakie są największe osiągnięcia migam.pl do tej pory?

Sporo tego jest, ale  z najważniejszych to na pewno pozyskanie Kancelarii Prezydenta Polski jako klienta do stałej współpracy  w tym tłumaczenia strony prezydent.pl i wybranych treści kanału na youtube na język migowy. Dodatkowo, zbudowanie największego w Polsce i jednego z większych w Europie słowników języka migowego, stworzenie i opublikowanie około 150 darmowych lekcji języka migowego na 3 poziomach nauczania, wyróżnienie na StartUpFest, nagroda główna  na StartUP Heros, zaproszenie  i udział w Młodzi Innowacyjni – Forum Młodych Przedsiębiorców. Czekam również na rozstrzygnięcie dwóch projektów, w których wystąpiliśmy o dofinansowanie, decyzje maja zapaść we wrześniu …

Jesteście bardzo aktywni, skąd właściwie pomysł na pozyskanie kapitału dzięki crowdfundingowi?

Prawdę mówiąc przeszedłem już przez prawie każdą formę finansowania z naszym projektem.  Od inwestorów  prywatnych – tu dziękuję za zaufanie Sławka i Mariusza którzy umożliwili nam funkcjonowanie – przez inkubatory, kredyt, i dotacje z UE, aktualnie czekamy na wyniki, oraz wsparcie Polskich instytucji – znam rozwiązania ze świata i uważam że model crowdfundingowy jest dobrym pomysłem na pozyskiwanie kapitału.

Dlaczego zdecydowałeś się na beesfund.com?

Osobiście znam Arkadiusza Regieca [Prezesa Beesfund.com – przyp. red.], widzę  jego zaangażowanie w tematyce finansowania społecznościowego,  przekonał mnie, że warto iść w tę stronę, poza tym trend na świecie sprzyja crowdfundingowi. Wierzę, że i w Polsce się przyjmie, chcę być jednym z pierwszych.

Czego dotyczy Twój projekt na beesfund.com?

Generalnie migam.pl zajmuje się bardzo kompleksowo językiem migowym. Jednym z naszych kluczowych projektów jest przygotowanie  podręczników do nauki języka migowego – z tym jest spory problem w Polsce, mało jest dobrych publikacji. Na jego wydanie potrzebujemy jeszcze 80 000 zł.

Chcemy wprowadzić  nową jakość  do nauczania  i położyć  duży nacisk na wykorzystanie technologii, dlatego przygotowujemy aplikacje pod urządzenia mobilne, Windows 8 i nową odsłonę portal. To sfinansujemy sami, ale potrzebujemy również środków na nagranie 3000 filmów i zrobienie 5 000 zdjęć, później montaż, korektę, łamanie, merytoryka jest na ukończeniu, no i oczywiście koszty druku. Mamy  świetny zespół, składający się z wielu ekspertów Dlatego potrzebujemy zebrać fundusze na ten projekt.

Jak mogą Tobie pomóc Czytelnicy crowdfunding.pl?

Osoby zainteresowane językiem migowym , mogą po prostu zamówić podręcznik, jeden z trzech lub komplet,  osoby które chcą po prostu nam pomóc mogą wpłacając 10 zł  i dostać znaczek, informujący  że wspierają nasz  projekt.

Wsparłeś jakieś projekty na portalach finansowania społecznościowego?

Tak, kilka na świecie, śledzę ten  temat od dłuższego czasu. No i oczywiście na platformie beesfund.com.

Zdradzisz jaki projekt wsparłeś?

Kupiłem akcje Beesfund S.A., pierwszego w Polsce projektu crowdfundingu udziałowego.

Jakie jest Twoje zdanie na temat crowdfundingu jako źródła finansowania przedsiębiorstw i ich projektów inwestycyjnych?

Bardzo dobry pomysł na pozyskanie kapitału  na etapie seed-owym, ale nie tylko. Jak można zaobserwować  na świecie, niektóre firmy „próbują” w ten sposób testować, czy produkt znajduje odbiorców na rynku. Widzę duży potencjał tej formy finansowania.  Zresztą jest to wprowadzenie na zupełnie nowy poziom interakcji użytkownika z firmą i produktem.

Dzięki za rozmowę!

Projekt „Ucz się migowego dzięki migam.pl” na beesfund

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply