Magazyn 074: Chcemy sprawdzić czy to, co robimy ma sens

share on:

Bartek Łabuda jest pomysłodawcą lokalnego magazynu kulturalnego 074 wydawanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury. W rozmowie z portalem crowdfunding.pl opowiada o swoim piśmie i potencjale finansowania społecznościowego dla lokalnych instytucji kultury. Projekt można wesprzeć w portalu finansowania społecznościowego Beesfund.com.

Skąd pomysł, by wydawać 074?

Pomysł na przewodnik w takiej formie powstał kilka lat temu i był realizowany w innym, większym mieście. Wtedy chcieliśmy stworzyć coś, co z natłoku imprez wyłowi te, które nam samym, autorom, podobały się najbardziej. W Świdnicy pomysł odżył na nowo. Już nie dlatego, że jest tutaj nadmiar wydarzeń i trzeba wybrać te najlepsze, ale dlatego, że ludzie często narzekają, że nic się nie dzieje, gdy tak naprawdę wystarczy otwarta głowa, odrobina poszukiwań i codziennie można robić coś ciekawego.

Przyjęło się, że instytucje samorządowe pozyskują finansowanie z publicznych środków lub od sponsorów – lokalnych firm. Dlaczego zdecydowaliście się dofinansować wydanie na Beesfund.com ?

Środki publiczne w kulturze są dosyć skromne i nie wystarcza ich na realizowanie wszystkich pomysłów. Pozyskiwanie sponsorów z kolei jest bardzo czasochłonne i ciężkie do zrealizowania, gdy 074 nie jest tak naprawdę naszym jedynym czy priorytetowym działaniem. W takiej sytuacji wydało się dobrym pomysłem, żeby pozyskać środki za pomocą Beesfund. Skoro chcemy robić coś dla ludzi, to ludzie powinni dać sygnał czy nasz pomysł im się podoba i czy go potrzebują. I może nawet nie tyle realizacja celu finansowego jest dla nas najważniejsza, co sprawdzenie, czy to co robimy ma sens. Wolałbym dostać 100 wpłat po 5pln i nie zrealizować celu, niż na siłę wymęczyć 12 wpłat po 50pln i osiągnąć 100%.

W jaki sposób promujecie swój projekt?

Projekt jest promowany lokalnie, informacja o nim znalazła się na okładce 500 egzemplarzy wrześniowej edycji 074. Większość mediów zareagowała również na naszą informację prasową o wydaniu pierwszego numeru i poszukiwaniu wsparcia na platformie Beesfund. Oprócz tego Facebook. Gdyby każdy z fanów naszego profilu wpłacił w tej chwili po 5pln, to bylibyśmy blisko zakończenia projektu. Promocją projektu są też w zamyśle dodatkowe nagrody dla wpłacających, jak np. bilety do kina czy teatru na polecane w 074 filmy i spektakle.

Świdnicki Ośrodek Kultury, który wydaje pismo 074, jest instytucją kultury miasta Świdnica. Trudno było przekonać pracowników publicznej instytucji do takiej formy poszukiwania finansowania?

Tak jak wspomniałem wcześniej, środku publiczne w kulturze są skromne, dlatego chyba każdy pracownik instytucji kultury zdaje sobie sprawę jak ważne jest pozyskiwanie ich z zewnątrz. Pomysł przyjął się w miarę szybko natomiast, a jedyne wątpliwości pojawiły się w związku z interpretacjami ustaw i różnych dokumentów. Na szczęście dobra wola wszystkich stron pomogła wypracować rozwiązanie, pozwalające nam uruchomić projekt.


Liczycie jedynie na wsparcie świdniczan czy również osób z innych miast?

Zależy nam głównie na wsparciu świdniczan, bo to w końcu dla nich chcemy wydawać 074. Z drugiej strony cieszy również zainteresowanie z odleglejszych miejsc, bo daje nam świadomość, że to co robimy jest gdzieś rozumiane.

Uważa Pan, że crowdfunding ma szansę przyjąć się jako popularna metoda finansowania lokalnych projektów przez stowarzyszenia, samorządy czy instytucje kultury?

Myślę, że jest wiele instytucji czy stowarzyszeń, które chętnie spróbowałyby crowdfundingu, gdy tylko się o nim dowiedzą. Bardziej mnie zastanawia, na ile odbiorcy projektów (czy też „potencjalni wspierający”) są w tej chwili gotowi na udzielanie wsparcia. Wielu ludzi, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach uważa np., że ośrodki kultury powinny wszystko organizować za darmo bo „od tego są”. Wydaje mi się, że potrzeba sporo czasu i być może kilku nieudanych projektów, żeby ludzie się przekonali, że bez ich wsparcia ominie ich wiele interesujących rzeczy. Oczywiście mam ogromną nadzieję, że akurat nasz projekt przetrze szlaki projektom osiągającym założony cel finansowy :).

Początek zbiórki zbiegł się z premierą pierwszego numeru magazynu, wcześniej udostępnialiście w sieci numer „zerowy”. Jakie macie plany na przyszłość?

Numer „zero” był także dostępny w wersji drukowanej, ukazał się w maju. Jeśli chodzi o 074 to planujemy wydawać go przynajmniej do końca tego roku a w grudniu będziemy sprawdzać efekty. Liczymy na zaangażowanie czytelników, ale także innych organizatorów, których wydarzenia również zapowiadamy w naszym przewodniku. 500 egzemplarzy, które wydajemy w tej chwili rozchodzi się w ciągu 2-3 dni. Chcielibyśmy móc drukować więcej sztuk, wszystkie strony w kolorze i nie musieć szukać co miesiąc kolejnych reklamodawców, bo pomysłów na lepsze wykorzystanie powierzchni mamy sporo.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply