Kickstarter zwiększa wymagania wobec autorów projektów

share on:

Kickstarter, którego statystyki rosną w imponującym tempie wprowadza ograniczenia, które mają zapobiec opóźnieniom w realizacji projektów oraz zapobiegać próbom nadużyć.

Pierwsza zmiana dotyczy projektów zamieszczonych w kategorii Hadrware i Product Design. Od teraz nie wolno:

  • prezentować wizualizacji produktów, a jedynie prawdziwe zdjęcia istniejących prototypów;
  • przedstawiać w filmiku docelowych funkcjonalności jakie ma mieć produkt, a jedynie to co potrafi w momencie startu projektu;
  • sprzedawać zestawów składających się z wielu sztuk danego produktu, można natomiast oferować pakiety o ile produkt wymaga innego, komplementarnego produktu.

Koljną istotną zmianą jest dodanie do formularza zgłoszeniowego oraz profilu projektu sekcji „Ryzyka i Wyzwania”, w której musi znaleźć się wiarygodna odpowiedź na pytanie „Jakie są ryzyka i wyzwania związane z realizacją projektu i co kwalifikuje Cię do ich przezwyciężenia?”. Sekcja „risks and challenges” jest widoczna jedynie w nowo zgłoszonych projektach na dole opisu projektu.

Choć ta zmiana wydaje się mieć ogromny sens, to wśród pierwszych projektów, w których można zaobserwować opisy ryzyk, nie są one adekwatne do zamiarów właścicieli kickstartera, ale mimo tego zostały zaakceptowane przez moderatorów.

I am a dedicated woodworker and have already made quite a few of these dice, as you can see from the pictures above. This gave me an opportunity to work out all the kinks in the crafting process, so your risk is less than minimal.

This project’s major risk really is dedicating my life and resources and time wholeheartedly to this which I believe matters the most. (…)

One of the potential challenges to bringing this book to life is making sure the illustrations really capture what the story is about. (…)

We have structured this project to encounter few, if any obstacles, and provide the participants with an amazing, one-time-only product / work of art. (…)

Na podstawie takich opisów ryzyka i wyzwań związanych z prawidłową realizacją projektów faktycznie dwa razy należy się zastanowić nad wsparcie projektu, bo wygląda on na niezbyt profesjonalnie przygotowany. Bardziej jednak od wprowadzenia takiej sekcji przez jedyny portal, który może stawiać bariery i ograniczenia twórcom intrygujące jest pytanie o to, czy nie jest to wprowadzenie użytkowników w świat crowdfundingu udziałowego. Kickstarter nie złożył dotychczas takiej deklaracji, ale dziwne byłoby, gdyby tego nie rozważał.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply