Wybory w USA, a rozwój crowdfundingu

share on:

Na crowdfunding.pl co do zasady nie są podejmowane tematy polityczne i nie uczestniczymy w dyskusjach tego typu, chyba że istotnie dotyczą finansowania społecznościowego. Wybory prezydenckie w USA mają jednak ciekawe wątki w tle.

Niezależnie od wyników, Barack Obama zapisał się na kartach historii finansowania społecznościowego wprowadzając jako pierwszy ustawę wprost regulującą ten mechanizm. Choć CROWDFUND Act podpisany w kwietniu br. (tłumaczenie na język polski dostępne na stronie Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu), chwilowo blokuje rozwój equity crowdfundingu, to jest to ważny krok.

Bardzo interesującą analizę przedstawiło IndieGoGo.com. Po przeanalizowaniu zebranych danych określono, które stany, tradycyjnie określane jako Red, Blue i Swing States są bardziej zaangażowane we wspieranie projektów na portalu.

Nie wydaje się, żeby ewentualna zmiana w Białym Domu miała wpływ na obranie innego kierunku w zakresie umożliwienia i dalszego rozwoju udziałowego finansowania społecznościowego w USA. Wybory mają oczywiście wpływ na rynek finansowy i kapitałowy, ale obecny Prezydent już wykonał ruchy w kierunku zwiększenia dostępu do tego mechanizmu, a kontrkandydat Romney zapowiada silne wsparcie dla małego biznesu, więc wydaje się, że ostateczny wynik nie wpłynie na radykalną zmianę podejścia.

Źródło grafik i więcej informacji: http://www.indiegogo.com/blog/2012/10/how-politics-influences-crowdfunding-behavior.html

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply