Komentarz do teasera informacyjnego spółki BlazeFund Inc.

share on:

Wczoraj podano do publicznej wiadomości informację, że w alternatywnym systemie obrotu NewConnect zamierza zadebiutować amerykańska spółka BlazeFund. Główną działalność spółki ma stanowić prowadzenie portalu udziałowego finansowania społecznościowego i obsługa procesu pozyskiwania kapitału tą drogą.

Dostępny w Internecie teaser budzi sporo wątpliwości i zawiera nieścisłości – brak źródeł danych, literówki, brak założeń i uzasadnień dla prognoz finansowych.
spółka pisze, że rozpocznie działalność w maju po ogłoszeniu przez SEC rzoporządzeń do JOBS Act, a w szczególności CROWDFUND Act, ale termin ich ogłoszenia nie jest znany, a opóźnienia sięgają obecnie kilku miesięcy,
-plany spółki na pierwszy rok przewidują „przedstawić 50 projektów inwestycyjnych o wartości $300 000 każdy”, to ambitne założenie bez poparcia w opisie strategii zapewnienia dealflow – takie parametry osiąga właściwie tylko lider portali ECF australijski ASSOB,
-„Spółka koncentruje się na przedstawianiu projektów inwestycyjnych z branż: nowe technologie i usługi dla biznesu o wartości oferty od $100K, stanowiącej minimum 20% udziałów w spółce, co implikuje minimalną wartość transakcji $0.5M.” Minimalny cel finansowy w wysokości $100 000 za 20% nie implikuje wartości transakcji, tylko wycenę spółki na 0,5 mln dolarów.
-prowizja w prognozie finansowej nie jest wyeksponowana, gdyż wszystkie źródła przychodów są upakowane w pozycji „usługi i prowizje…”. Skoro zatem średnia prowizja ma wynieść 7%, a przychody z usług i prowizji niemal milion dolarów w pierwszych czterech kwartałach, to spółka zakłada, że nastąpią transakcje za ok. 14,3 mln dolarów zakończone sukcesem (1000000/0,07~14,3 mln). Przy średniej $300 000 pozyskanego kapitału, sukcesem musi zakończyć się 48 z 50 projektów lub usługi w tej pozysji przychodów będą miały bardzo istotny udział,
-w opisie konkurencji mowa o rynku i tym, że rynek zostanie podzielony między kilku graczy wiodących, a wiadomo że podobnychdo BlazeFund.com portali jest kilkadziesiąt, w tym min. indiegogo,
-nie zostały wyjaśnione powody notowania akcji spółki na NewConnect, ale wiadomo, że dwie transze akcji nowej emisji będą objęte w drodze oferty prywatnej o łącznej wartości 1’8 miliona dolarów.

20130308-172453.jpg
Teaser informacyjny BlazeFund Inc.

Portal dostępny w domenie blazefund.com wygląda nie niedokończony, przetłumaczony jedynie w części i nie zostały uzupełnione podstrony statyczne zawierające szereg ważnych informacji. Cała oferta jest ciekawostką, ale pozostawia wiele pytań, które należy zadać przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Teaser inwestycyjny jest dostępny na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

 1. Przecierz juz po szybkiej analizie tematu widac że jest to swego rodzaju nowa piramida finansowa pod majacym malo wspolnego z nimi modnym haslem portalu crowdfundigowego.
  Panowie z teamu chwala sie patentami, ktore nie sa nigdzie zgloszone. Sami wystepuja w patentach zwiazanych z branza chemiczna, zlozonych przez zespoly w ktorych pracowali.
  Amerykanie z raju startupow ida do europy ( do Polski ?!?!!) po 1,8 mln $
  Dla nich to zadne poeniadze.
  Zal ze kazdy portal ontym napisal a nikt nie sprawdzil jak wielka wydmuszka jest ich serwis.
  Panie Karolu, chyba szkoda na to czasu.

Leave a Reply